“az ágazat azonban egyszerre okozója és elszenvedője is a klímaváltozás negatív hatásainak: míg az EU-ban csökkentek az agrárium kibocsátásai, addig itthon nőnek.”
A cikk szerint a klímaváltozás és az agrárium sok szempontból kölcsönhatásban állnak egymással: az ágazat rendkívül kiszolgáltatott az éghajlatváltozás egyre fokozódó hatásaival szemben. A mezőgazdaságnak egyszerre három kihívásra kell reagálnia:
- biztosítani kell a termelékenységet és élelmezésbiztonságot,
- alkalmazkodnia kell a klímaváltozáshoz
- csökkentenie kell az üvegházhatású gázok kibocsátását.
A szakemberek szerint az úgynevezett klímaorientált okos mezőgazdaság (Climate Smart Agriculture, a továbbiakban: CSA) jelenti a kiutat. A CSA-eszközök pedig a különböző technológiai újításokat vagy a már meglévő technológiák újszerű felhasználását jelentik. Itt jönnek képbe például az eddiginél hatékonyabb, a digitális megoldásokat is alkalmazó megoldások.
Miközben rengeteg szó esik az önvezető autókról, azok megjelenéséről, mindennapos jelenlétéről a közutakon, ezek egyelőre még bőven csak a fejlesztési fázisban vannak. A mezőgazdaság motorizált napszámosaiból, vagyis a traktorokból azonban már tényleg van ilyen.
A világ egyik legismertebb traktorgyártója, a John Deere egy rangos elektronikai seregszemlén, a Las Vegas-i CES elektronikai expón mutatta be önvezető móddal rendelkező traktorját - idézi a hvg.hu a CNet amerikai szakportál cikkét.
Az önvezető traktor egy már korábbi modellen alapul: 12 sztereó kamerát szereltek a jármű elülső és hátsó részére, amelyek a traktor környezetét “figyelik”. A traktor sofőr nélkül képes dolgozni, ehhez egy, a géppel kommunikáló alkalmazást kell elindítani, amelyen a megművelés alatt álló föld látható, és az is, hogy a traktor ennek mekkora részén haladt át. A jármű intelligens rendszere érzékeli a nagyobb akadályokat és köveket is. Ha pedig ilyeneket lát maga előtt vagy mögött, akkor jelentést tesz róluk. A gyártó szerint az önvezető traktor a 21. századi földművelés hatékony megoldása, lehetővé teszi, hogy az agrárszakemberek a föld fizikai művelése helyett mással foglalkozzanak. A jármű ára azonban borsos, 500 ezer dollárba - a 2022 januári árfolyamon - közel 159 millió forintba kerül. Ehhez jön még a már említett kommunikációs rendszerért fizetendő 50 ezer dollár, ami majdnem 16 millió forintos tétel. A szuper gépezethez képest az alapjául szolgáló hétköznapi sima traktor (John Deere 8R 410) - egy amerikai kereskedő árlistája szerint - több mint 100 ezer dollárral olcsóbb.
A traktoros kitérő pusztán “az előállítási oldalon” várható technológiai fejlődést és kilátásokat mutatja be. Fontos azonban az is, hogy a felhasználókhoz, köztük a végső fogyasztókhoz, vásárlókhoz miként jutnak el világszerte - így Magyarországon - is az agrártermékek, köztük az élelmiszerek. Ez azt a kérdést veti fel, hogy hogyan megy az értékesítés, amelyben szintén osztanak lapot a digitális megoldásoknak.
Az Infotér 2021 őszén rendezett konferenciáján Matus Márktól láthattak erre példát a résztvevők. A szakember előadásában a digitális termelői piacot mutatta be. Egy olyan online a győri Széchenyi István Egyetem szakmai mentorálásával megvalósuló projekt keretében létrehozott áruházról beszélt, amely a minőségbiztosított, Magyarországon termelt vagy előállított élelmiszereket úgynevezett rövid ellátási lánc keretében juttatja el a vevőkhöz. A szakember egy sor kihívást említett: it-oldalról például a gyorsan romló, hamarosan lejáró cikkek értékesítését vagy éppen a vásárlók már leadott megrendeléseinek módosításainak kezelését és teljesítését.
Összességében elmondható, hogy a komplett mezőgazdaságnak mind a a károsanyag-kibocsátás csökkentése, mind a termelés és a logisztika hatékonyságának növelése érdekében támaszkodnia kell a digitalizációra. Akiknek ez hamarabb sikerült, azok kerülhetnek előnybe a többiekkel szemben.
___________
Forrás:
Tech: A John Deere megcsinálta az önvezető traktort, egy telefonról indítható | hvg.hu