Választható elemek
Hozzátette: az új igazolvány kiállításánál van néhány választható elem: ilyen az ujjlenyomat vagy az elektronikus személyi igazolvány, amivel okmányokat lehet aláírni. 14 év alatti gyerekek esetében nem is adható, idősebb állampolgárok esetében pedig választható.
Az e-személyivel kapcsolatban a helyettes államtitkár elmondta: legfontosabb funkciója, hogy igazolványként működik. A személyi adatokat tartalmazza, ami alkalmas arra, hogy közhitelesen igazolhassa magát a használója. Számos olyan funkciója van, amelyik megkönnyíti az életünket, ilyen az elektronikus aláírási funkció, amivel akár szerződést is alá lehet írni.
Garancia 50 millió forintig
„Ezért hoztuk létre az e-személyi-alkalmazást: nem kell hozzá költséges kártyaolvasó, hanem a mobilban lévő chipolvasó segítségével lehet olvasni a kártya adatait.
Mivel 50 millió forintig az állam garanciát vállal az aláírás hitelességéért, egy PIN-kódot is kérünk, hogy a dupla autentikáció megtörténhessen, így biztonságos legyen a folyamat” – mondta Hajzer Károly.
Az e-személyi külső felülete megegyezik a hagyományos igazolvánnyal. Az újdonság a chipben található, ami lehetővé teszi, hogy elektronikus okmányként is tudjuk használni a kártyát. Az országban több helyen is működik jelenleg olyan jegyrendszer, ahol már bérletként is használható.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta: az új típusú kártyát elvesztése esetén gyorsan és egyszerűen lehet pótolni. Az igazolványnak van egy párja a központi adatbázisban, ami alapján megtörténik az új kiállítása. Mint egy bankkártya esetében – magyarázta – a régi, elveszett darabot letiltják a rendszerben, az újat pedig postán kapja meg az állampolgár.
Hajzer Károly hangsúlyozta, lejáró személyi igazolvány esetén lehetőség van arra, hogy ne az új típusú kártyát igényeljük, hanem a hagyományos típust. Az államtitkár ugyanakkor megjegyezte, ezt nem javasolja, hiszen egyre bővül azoknak a szolgáltatásoknak a köre, amelyek megkönnyítik az életünket a hétköznapokban.