A RASA háttere ésjellemzői
A Rasa Open Source a világ egyik legnépszerűbb nyílt forráskódú keretrendszere a chat- és hangalapú virtuális asszisztensek területén. A fejlesztői közösség is az egyik legnagyobb meghaladja a 15 ezret. A nyílt forráskód adta lehetőségek eleve egy folyamatos fejlődési potenciált biztosítanak, de a fejlesztési metodológia is nagyon újszerű.
További információ: https://rasa.com/
A rendelkezésre álló chatbot keretrendszerek közül - példaként a Google és a Microsoft termékeivel
Természetesen van egy előzetes koncepció arról, hogy az adott chatbot-nak milyen tárgyterületeken kell valóban autentikus válaszokat adnia, de semmiképpen sem cél a legitim kérdések és „témák”; teljes körének előzetes és maradéktalan rögzítése. Ennek megfelelően már a fejlesztés korai szakaszában be kell vonni a fejlesztőktől minél függetlenebb tesztelőket és felhasználókat, akik valós párbeszédeket kezdeményeznek a chatbottal (egyre táguló körökben). A tényleges tanítási folyamatoknak ezekre a párbeszédekre kell támaszkodniuk.
A RASA által alkalmazott fogalmi keret - első ránézésre - viszonylag egyszerű. A látogatói inputokat - amelyek lehetnek kérdések, kérések, vélemények és minősítések, továbbá a visszakérdezésre adott válaszok is – „szándékok” alá kell sorolni (ugyanaz a szándék sokféleképpen fogalmazható meg). A másik oldalon az előre meghatározott válaszok (pontosabban válasz-családok) állnak, de ugyanaz a „válaszhoz” ebben az esetben is többféle megfogalmazás tartozhat, és változó paraméterek beiktatására is van lehetőség.
A kérdések és a válaszok között a RASA-ban nincs közvetlen megfeleltetés. A két oldal között a „sztorik” teremtenek viszonylag laza kapcsolatot, amelyek valójában a valós párbeszédekből vett, de utólag ellenőrzött és besorolásokkal ellátott párbeszéd-mintázatok: hogy követték egymást a szándékok és az arra adott válaszok. Ugyanahhoz a válaszhoz többféle úton is el lehet jutni, és a különböző elérési utak nem biztos, hogy minden szövegkörnyezetben ugyanoda vezetnek. A RASA valójában nem ismeri a „logikai ellentmondás” fogalmát (vagy a nevezetes „kizárt harmadik” tételét). Egymással ütköző sztorik esetén a gyakrabban előforduló illetve a minél több és hasonlóbb előzménnyel alátámasztott mintázat érvényesül. A RASA által biztosított tanítási modell korrekciói. Két olyan szempont is van, ami miatt a RASA által alkalmazott programozási modell kisebb korrekciókra és kiegészítésekre szorul.
Oktató videó: https://www.youtube.com/watch?v=k2uA5gxTM80
1. A RASA által javasolt rendszer-tanítási módszertan csak látszólag egyszerű. A valós párbeszédek közvetlen korrekciós lépései - amelyek során a rendszer új ismeretekre tesz szert - egy expert tudását feltételezik. Nem alkalmasak arra, hogy a tanítási folyamatban olyan szereplők is részt vegyenek, akik elsődlegesen a tárgyi szakterületükben járatosak, de nem látják át a teljes rendszer témaképzési és kommunikációs szabálykészletét.
2. A hibajavításra, a helytelen vagy idővel elavuló válaszok kiküszöbölésére egy MI alapú rendszerben is szükség van. Olyan támogató eszközökre van szükség, amelyek segítenek a témakör-képzés viszonylagos koherenciájának folyamatos fenntartásában és korrekciójában (javaslatokkal, a hasonló látogatói kérdések és szándékok feltérképezésével).
A COREtxt tanítási modellje
A COREtxt tanítási modelljében a tetszőleges lépésszámú sztorik helyett olyan elemi kérdés-válasz szekvenciák jelennek meg, amelyek maximum háromlépésesek.
A "három lépéses sztori" a chatbot-user-chatbot szekvenciára utal. A chatbot oldalán egy-egy válaszadás több részlépésből állhat (action, utter, form-megjelenítés), amelyek a RASA story-kban külön step-ként jelennek meg (tehát egy "háromlépéses" sztori akár 5-10 RASA step-et is jelenthet)
A két fő típus:
1. intent-response hozzárendelés - két lépéses sztorinak felel meg, tehát egy általános (nem kontextuális) kérdés-felelet párnak. Ugyanahhoz az intent-hez pontosan egy nem-kontextuális válasz tartozik (bár mind az intent-nek, mind a válasznak több megfogalmazása lehet).
2. előzményes intent-response hozzárendelés - három lépéses sztorinak felel meg: response0 - intent - response. Ugyanaz az intent tetszőleges számú előzményes hozzárendelésben szerepelhet, de itt is megszorítás, hogy ugyanazon előzmény esetén a válasz definit. Előfordulhat olyan intent is, amihez csak előzményes válaszok tartoznak (hiányos jellegénél fogva önmagában nem adható rá értelmes válasz, csak a kontextus, tehát az aktuális téma ismeretében).
Ennek a két elemi típusnak azért van kiemelt szerepe, mert 1. nem-expertek (tanácsadók, jóváhagyók) számára is könnyen értelmezhetők 2. a kétféle hozzárendelés rekurzív alkalmazásával a RASA lényegében minden releváns sztorit le tud képezni (különösen, ha figyelembe vesszük azt is, hogy a tényleges beszélgetésben a response0 előzmény akkor is érvényesülhet, ha nem közvetlenül az intent előtt hangzott el, hanem pár lépéssel korábban).
Az alapszintű intent-response hozzárendeléssel leképezhető a chatbot által kezelt összes "Gyakran ismételt kérdés". A tanácsadó (vagy a jóváhagyó) egyszerűen egy konkrét kérdésre adott konkrét válasz megadásával tud megadni egy ilyen hozzárendelést.
Az előzményes hozzárendelés ehhez képest csak annyi többlet-feladatot ad a rendszer-tanításkor, hogy a válasz megadásán azt is jelezni kell, ha az adott kérdésre az adott válasz csak az előző válasz ismeretében érvényes (a válasz "előzményes" vagy nem).
Példák az előzményes intent-response hozzárendelésekre:
- a normál beszélgetésekben rendkívül gyakran fordulnak elő olyan hiányos mondatok, amelyek az előző válaszban foglalt valamilyen részinformációra, témakörre hivatkoznak. Az előzményes intent-response hozzárendelésnek ez a legkézenfekvőbb esete.
- elkalandozás vagy közbevetés esetén visszatérés a kiinduló tematikához
- ismétlődően elhangzó kérdés esetén a korábbitól érdemben eltérő válasz adása (a második és a harmadik ismétlődésre adott reakció is eltérhet egymástól).
- több lépéses érvelésmenetek leképezése (ez nem elsődleges célja egy chatbotnak, hiszen az elsődleges célja az információközlés, de néhány gyakran visszatérő érvelésmenetet indokolt lehet leképezni)
Kott Ferenc – Emődy Zsolt
Fotó: pixabay.com
Minden Jog Fenntartva - Modern Vállalkozások Programja