15 évvel ezelőtt a 3G mobiltechnológia kiépítése volt folyamatban, és sokan azt jósolták, hogy a vezetékes hálózatokat el lehet felejteni, mivel a 3G minden problémát megold. Mindeközben a 4G távolinak tűnt, az 5G pedig csak álom volt. Mára azonban nagyot változott a világ, mind a mobil generációk számának, mint pedig a vezetékes szolgáltatások terén.
„Mára egyértelművé vált, hogy a vezetékes és mobil szolgáltatások nem versenytársai egymásnak, hanem komplementerei. Hiszen, ha a felhasználók modern, minőségi szolgáltatást szeretnének, azt a két technológia együttes használatával lehet elérni. Az embereket pedig a legkevésbé érdekli, hogy vezetékes vagy mobil technológián alapul a szolgáltatás” – mondta dr. Budai J. Gergő a Vantage Towers elnök-vezérigazgatója.
A bázisállomásokat építő és üzemeltető cég az összes magyarországi mobilszolgáltatónak – sőt a gazdaság más szereplőinek is – nyújt igénybevételi lehetőséget, a cég első számú vezetője, pedig szintén tizenöt éve van a szakmában így az elmúlt 15 év történéseit is testközelből élte át.
„Idén 15 éves az Infotér Konferencia, ennek apropóján az előadásomat is igyekszem ehhez passzintani, így az elmúlt 15 év telekommunikációs és infokommunikációs változásait fogom felvillantani egy kitekintést, vita alapot adva a jövőt illető beszélgetésekhez” – mondta dr. Budai J. Gergő, aki egy kis ízelítőt is adott.
3G-től 5G-ig, réztől az üvegszálig
Az elmúlt 15 évben a technológiai igények és megoldások jelentősen megváltoztak. A 3G-ről eljutottunk az 5G-ig és olyan új technológiák jelentek meg, mint az IoT, a VR, az AR és az AI, amelyek használatához megfelelő lefedettség és fejlett antenna rendszerek szükségesek. A mobil ökoszisztéma is átalakult: míg régen elég volt egy SIM-kártya és egy készülék, ma már komplex ökoszisztémákra van szükség, több szereplő bevonásával, hogy egy 5G rendszer működőképes lehessen.
„15 évvel ezelőtt még rézhálózatok és kábelek domináltak, míg ma az üvegszálas technológia tűnik a legfejlettebb megoldásnak. A mobilok esetében pedig egyre magasabb frekvenciasávok kerülnek használatba, hogy kielégítsék az igényt a nagy sávszélességre és a pontos lefedettségre” – mondta dr. Budai J. Gergő.
Vertikálisból horizontális – a szolgáltatók szemléletváltása
„Korábban mindenki arra törekedett, hogy vertikálisan integrált szolgáltató legyen, amely minden szolgáltatást egy kézben tart – lakossági, B2B, TV, adatközpont, infrastruktúra. Mára azonban az iparág az ellenkező irányba fejlődik: a különböző tevékenységeket külön cégek végzik, külön működési renddel és befektetési profillal, persze sokszor azonos tulajdonosi háttérrel” – összegezte a változásokat a szakember.
Zárásként a jövőt illetően elmondta, hogy az infokommunikációs iparág azért izgalmas, mert a jövőt csak jósolni lehet. Azok, akik jól helyezik el a tétjeiket, könnyen vezetővé válhatnak – akár a sereghajtó pozícióból is -, míg a rossz döntések könnyen lemaradást eredményezhetnek.
„Az új technológiák, mint a VR, AR és AI, jelentős adatforgalmat generálnak, és mind mobil, mind vezetékes infrastruktúrára szükség van a megfelelő kiszolgáláshoz. Az ügyfelek pedig mindezt költséghatékonyan szeretnék elérni. Az infokommunikációs iparág különleges szerepet játszik abban, hogy más iparágak számára is elérhetővé tegye ezeket a technológiákat, legyen szó távsebészetről, precíziós mezőgazdaságról, AI-alapú orvosi diagnosztikáról vagy okosvárosokról. Azt gondolom nagyon sok lehetőség áll előttünk” – zárta a Vantage Towers elnök-vezérigazgatója.