A gyakorlatot az uniós tagállamok szervezték az Európai Unió Hálózati és Információ Biztonsági Hivatala (ENISA) és a Közös Kutatóközpont (JRC) támogatásával. A 27 tagállam mellett aktív félként vagy megfigyelőként részt vett benne Izland, Norvégia és Svájc is. Az egyes országokból különböző hatóságok - hírközlési minisztériumok, a kritikus informatikai infrastruktúra védelmét ellátó hatóságok, válságkezelő szervezetek, a nemzeti számítógépes biztonsági incidensekkel foglalkozó csoportok (kormányzati CERT-ek, CSIRT-ök), nemzeti információbiztonsági hatóságok, valamint bűnüldözési és hírszerzési szervek vettek részt a gyakorlatban. A maga nemében ez volt az első ilyen átfogó európai gyakorlat kibernetikai támadás kivédésére.
A gyakorlat során a szimulált támadás által érintett hálózati csomópontokról át kellett irányítani az internetes forgalmat, ellenkező esetben a polgárok, vállalkozások, illetve közintézmények nem, vagy csak nehezen férnek hozzá online szolgáltatásokhoz, így például az elektronikus kormányzati oldalakhoz. A tagországok egymás után szembesültek egyre súlyosabb hozzáférési problémákkal, és megoldást csak a gyors, hatékony együttműködés, a közös reagálás hozhatott. A gyakorlat elsődleges értékelése során a résztvevők rámutattak, hogy a közös fellépés és információmegosztás, illetve a megbízható kapcsolati pontok kiépítése nagyban hozzájárulhat egy átfogó incidens kezeléséhez.
Magyarországot ezen nemzetközi gyakorlaton is - a rá vonatkozó kormányrendelet alapján - a Puskás Tivadar Közalapítvány által működtetett Nemzeti Hálózatbiztonsági Központ (CERT-Hungary) képviselte, szimulálva az éles helyzet esetén szükséges magyarországi intézmények, hatóságok közötti kommunikációt ill. eljárásokat. A részletesen előre nem ismert feladatok tekintetében a Központ nyolc külföldi partnerrel tartotta folyamatosan a kapcsolatot és vonta be szükség esetén a magyar hatóságokat is. A gyakorlatot követő EU szintű első értékelések alapján a magyar részvétel ill. együttműködési képesség - több ország mellett - dicséretet kapott.
A gyakorlat tapasztalatai rámutattak arra, hogy nemzeti szinten van még Magyarországnak (is) bőven teendője az információbiztonsági incidenskezelési, a kritikus informatikai infrastruktúrák kormányzati szintű védelmi koordinációs eljárási szabályainak kidolgozásában; bizonyos nemzeti információbiztonsági funkciók kialakításában; és ezeken alapulva a felkészülésben, a gyakorlatokon alapuló védelmi képesség fenntartásában.
Forrás: CERT-Hungary
Kapcsolódó hírek:
Elindult a "Cyber Europe 2010" IT biztonsági szimuláció
(KOF)