A Covid-járvány világszerte látványosan felgyorsította a digitalizációs folyamatokat, ami együtt járt az adatközponti szolgáltatások iránti kereslet jelentős bővülésével, ráadásul a mesterséges intelligencia térhódítása miatt a számítási kapacitásokra is ugrásszerűen megnőtt az igény. Hogyan hatnak ezek a trendek az adatközpontok energiafelhasználására és mit jelent ez a fenntarthatóságuk szempontjából?
- Becslések szerint az adatközpontok 1 százalékkal részesednek a világ energiafelhasználásából. Az előrejelzések alapján pedig 2025-re az évtized elejéhez képest akár felével is nőhet ezeknek a létesítményeknek az összesített energiaigénye. Figyelembe véve, hogy már most is a világ üvegházhatású-gázkibocsátásának 3-4 százalékát adják, elengedhetetlen a környezeti hatásuk csökkentése. Ehhez az első lépést az jelenti, hogy pontosan felmérjük, mekkora is a létesítmények kibocsátása. Ennek támogatására a Schneider Electric új keretrendszert hozott létre, amely segít a vállalatoknak abban, hogy teljes mértékben megértsék az adatközpontok környezeti hatását. A keretrendszer egy ingyenes eszközt is tartalmaz, a Lifecycle CO2e TradeOff-ot, amely a maga nemében elsőként kínál pontos becslést az adatközpontok teljes karbonlábnyomáról, beleértve a Scope 1, 2 és 3 kibocsátásokat. Az integrált megoldásaink hozzájárulnak az adatközpontok egyszerű telepítéséhez, kezeléséhez és időtálló kialakításához, valamint a hely-, költség- és energiatakarékossághoz. Az energiamenedzsment, felügyeleti és épületvezérlési rendszereink lehetővé teszik az ügyfeleink számára, hogy helyesen mérjék fel környezeti lábnyomukat, illetve a lehető leghatékonyabban tervezzék meg energiagazdálkodást és -fogyasztásukat, mindig a megfelelő erőforrásokat felhasználva. Ezzel a megközelítéssel áthidalhatóvá válik a folyamatos kapacitásnöveléssel járó hatások és a fenntarthatósági törekvések közötti szakadék.
Hol tartunk a digitális átállásban?
- A világjárvány miatti radikálisan gyors átállás a digitális megoldásokra mindenki számára jól érzékelhetően megmutatta, hogy milyen előnyökkel jár ez a változás az üzleti életben. Ahhoz, hogy sikeresen megfeleljenek a napjainkban rohamosan digitalizálódó világ igényeinek, a vállalkozásoknak át kell alakítaniuk az informatikai adatközpontok fejlesztésének és kezelésének módját. Ráadásul azt tapasztaljuk, hogy a fenntarthatóságra való törekvés, illetve a „zöld” gyakorlatok és vállalati politikák itthon is egyre általánosabbá válnak. Ahogy egyre több vállalat lép a digitális átállás útjára, vesz igénybe adatközponti szolgáltatásokat, vagy használ edge computing megoldásokat, a számítási teljesítmény iránti igény tovább fog nőni. A Schneider Electric megbízható tanácsadó és partner lehet mind a termékmegoldások és szolgáltatások nyújtása, mind pedig a zöld és digitális átmenetet követni kívánó vállalatok számára.
Említette az edge computingot, milyen előnyei vannak és hogyan hat ez a technológia az iparra?
- Igazán jó magyar fordítással eddig nem nagyon találkoztam, leggyakrabban perem-számítástechnikának szokták nevezni magyarul az edge computingot. A lényeg ebben az esetben, hogy az adatok feldolgozásának képességét minél közelebb helyezzük az adatok keletkezéséhez. Ez főként a dolgok internete, valamint az ipari dolgok internete (IoT és IIoT) térhódításával válik egyre fontosabbá. Azáltal, hogy az ezen eszközök által generált adatok tárolása és feldolgozása nem távoli adatközpontokban, hanem a hálózat peremén történik nagyobb biztonságot, rugalmasságot és sebességet kapunk. Például a hőmérsékletre, a rezgésekre, az áramlási sebességre és a töltési időre vonatkozó adatok óriási jelentőséggel bírnak az ipari műveletek szempontjából. Ezeket éveken át kézzel rögzítettek, ma már viszont a valós idejű adatokat gyűjtő érzékelőktől érkeznek. A Schneider Electric Edge Computing megoldásai bármely vállalat számára segítenek az elosztott IT-infrastruktúra gyors és egyszerű kialakításában és integrálásában.
Mennyire tapasztalható fejlődés a fenntarthatósági törekvésekben az ipari és a technológiai szektorban, és hol vannak még hiányosságok? Jelent-e versenyelőnyt a vállalatok és vállalkozások számára a fenntarthatóság?
- Bár a fenntarthatóságnak minden iparág küldetésének, üzleti tevékenységének, kultúrájának és működési modelljének középpontjában kellene állnia, az ipari vállalkozások nagy százalékának nehézséget okoz az ipar 4.0 koncepció élvonalbeli technológiáinak átvétele. A folyamatosan változó Ipar 4.0 környezetben való sikeres navigáláshoz a gyáraknak meg kell tanulniuk a működési problémák felismerését, majd olyan megoldásokat kell alkalmazniuk, amelyekkel rugalmasan kezelhetik az állandóan változó működési folyamataikat. Röviden: a fenntarthatóság és a versenyképesség lényegében ugyanaz, hiszen ha egy vállalkozás a megfelelő elvekkel és értékekkel rendelkezik, akkor több ügyfelet és munkavállalót tud magához vonzani.