Az energetika kérdésköre gyakorlatilag mindent átsző, nemcsak a hétköznapokban és az üzleti életben vet fel megkerülhetetlen kérdéseket, hanem a bolygó jövőjét tekintve rövid-, közép- és hosszútávon. Sok a dolog, az idő pedig egyre kevesebb. Az Infotér Konferencia második napján az energiatermelés, tárolás és a zöld energia kérdésköre komoly fókuszt kapott, ahol Szabó Róbert, Huawei Technologies Hungary napelemes megoldásokért felelős igazgatója két témát biztosan bedob majd a panelbeszélgetésbe.
Rendszerstabilitás nélkül mit ér a zöld energia?
Noha még csak körvonalazódik a panel, az biztos, hogy a rendszerstabilitás és az energiahatékonyság, illetve az energiatudatosság növelése terítékre kerül. „A rendszerstabilitás szempontjából törekedni kell a megfelelő energiamixre és a rendszerek integrációjára. Ez azt jelenti, hogy az adott módon megtermelt energiához, megfelelő energiatárolási megoldás kell párosuljon. Ami pedig az integrációt illeti, ahogy a most elfogadás alatt álló Nemzeti Energia- és Klímaterv egyik fókusza is azon van, hogy az inverter alapú, forgótömeggel nem rendelkező eszközökből származó energia (napelem), azaz naperőművek által termelt villamosenergia visszatáplálódjon a hálózatba” – mondta Szabó Róbert.
Ehhez szorosan kapcsolódik a másik felvetés, a fogyasztók, vagy ha úgy tetszik végfelhasználók villamos- és hőenergiával kapcsolatos tudatosságnövelése, hiszen optimalizálni mindig van hova. „Első és legfontosabb a hő- és villamosenergia igény csökkentése nem csökketnve a saját komfortunkat. Majd ezt követően egy tudatos energiafelhasználás, azaz, ha rendelkezünk egy háztartási méretű kisermővel (HMKE). Tudatosan akkor használjuk a háztartásban lévő nagyfogyasztókat pl: légkondícionáló, vasaló, mosógép és mosogatógép, amikor a nap süt, tehát energiát termelünk. Az energia ott legyen felhasználva, amikor és ahol megtermelésre kerül. A rendszer egészét nézve ez a leghatékonyabb fogyaszóti hozzállás. Ezután következhet az otthoni okosrendszerek alkalmazása.” – folytatta Szabó Róbert.
Ehhez például a Huawei az általuk fejlesztett Energiamenedzsment rendszerrel, azaz inverterrel, tárolóegységgel és hardverrel járul hozzá. A rendszer – olyan piacokon, ahol lakossági fogyasztók árazása piaci alapú – az előzetes napi piaci adatok alapján pontosan tud kalkulálni a csúcsigényekkel és mélyvölgy árakkal, így a megtermelt és eltárolt energiát akkor tudja visszatáplálni a rendszerbe vagy vételezni onnan, amikor arra a legnagyobb szükség van, ami nemcsak energetikai, hanem gazdasági előnyökkel is jár.
Kiválthatja az gázerőművet a fotovoltatikus?
. A vállalat az energiatárolók gyártására is nagy hangsúlyt fektet, mind a lakossági, mind a vállalati szegmensben elérhetők a nagy méretű konténeres tárolóktól kezdve, a lakossági méretű akkumulátoros megoldásokig minden. Emellett természetesen a lakossági, vállalati és nagyerőművi inverterek gyártásában is élen járnak. Egy új irányvonalat is kijelöltek, mégpedig azt, hogy a hálózaton megjelenő hibák kezelésében is segítséget nyújtanának, így a vállalat elindult a grid forming technológiájú invererek felé.
Magyarország számára is fontos célkitűzés a karbonlábnyom, az üvegházhatású gázok csökkentése. Ehhez elengedhetetlen a minél hatékonyabb, a mindenkori, hirtelen változó igényeket kielégítő eszközök fejlesztése. „Azt gondolom, hogy a naperőműves energiatermelés minden formája segíti az energiamixek dekarbonizációját, azaz az üvegházhatású gázok csökkentését. Ha pedig az energiatermeléshez odatesszük a megfelelő tárolási megoldást, azokat a funkciókat és szolgáltatásokat, amelyek elengedhetetlenek az átviteli hálózat részére, akkor a naperőművek, vagy az úgynevezett co-located erőművek funkciójukat és minőségüket tekintve fel tudják venni a harcot a konvencionális erőművekkel, tovább segítve a dekarbonizációt” – fogalmazta meg Szabó Róbert. „Ehhez mi a K+F tudást igyekszünk adni, és olyan termékeket fejleszteni, amelyek helytállnak a piaci igények által támasztott elvárásoknak.”
Sok a feladat és gyorsan kell cselekedni. Ezt a témafelvetést állítja fókuszába az Infotér Konferencia panelbeszélgetése, ahol a legkiválóbb szakértők ülnek egy asztalhoz, hogy megválaszolják, az egyre feszítőbb energetikai kérdéseket. Találkozzunk október 17-19-e között a Balatonfüreden!