- Infotér: Miért kiemelten fontos foglalkozni az adat szuverenitással?
- Kilián Zoltán: Kezdjük azzal, miért fontos egyre nagyobb mértékben támaszkodni az adatvagyonra. Az adatok felhasználása a vezetői döntéshozatalban és a működési hatékonyság fokozásában azért válik egyre fontosabbá, mert ez teszi képessé a szervezeteket az ellenállóképességük fokozására, a rugalmas működésre és a gyors alkalmazkodásra. Márpedig egy annyira bizonytalan gazdasági helyzetben, mint amilyen a mostani, azok a szervezetek tudnak versenyképesek maradni, vagy egyáltalán túlélni, amelyek képesek gyorsan reagálni a változásokra, de úgy, hogy ez jól kiszámított intézkedéseken keresztül történjen meg, a lehető legkisebb veszteséggel. Tekintve, hogy adatokat méretgazdaságossági és költséghatékonysági szempontok miatt a legtöbb szervezet ma már a felhőben tárolja, és felhős számítási kapacitások igénybevételével dolgozza fel, az adatok biztonsága is előtérbe került.
Így jutunk el az adatszuverenitás kérdéséhez. Arra a hatékonyságra és biztonságra ugyanis, amit az adatvezérelt döntéshozatal és a felhőtechnológia kínál, az államoknak ugyanúgy szükségük van, mint a vállalatoknak. Az Azure, a Microsoft 365 és a Dynamics a legtöbb állami szervezet számára megfelelő, magas szintű adatvédelmet biztosít, vannak azonban olyan kormányzati szereplők, illetve feladatok, amelyek különleges elbírálást igényelnek és különleges biztonsági elvárásaik vannak. Számukra fejlesztette ki a Microsoft a Cloud for Sovereignty megoldás-csomagot.
Mindebben az adatok nem egyszerűen biztonságban vannak, hanem tárolásuk és kezelésük megfelel a magyar, illetve uniós jogrend elvárásainak. A Cloud for Sovereignty egy olyan megoldást kínál, amelyben egy hiperméretű adatközpontban, egy hiperméretű felhő védelmét élvezve, de garantáltan Európán belül történik az adatok tárolása, és a feldolgozásuk is. Az, hogy az adatok nemcsak Magyarországon elérhetők, kifejezetten hozzájárul a szuverenitáshoz!
A szuverenitásunkat, ilyen feltételek mellett, nemcsak az adattárolás és feldolgozás biztonsága támogatja, hanem az is, hogy a riválisainkhoz képest gyorsabban és nagyobb mélységben történhet meg a közszolgáltatások digitalizációja. A magyar adatok lehető legmélyebb elemzése a lehető legjobb kormányzati döntések érdekében versenyelőnyt jelent más országokkal szemben, ami pedig az érdekérvényesítő képességünket is javítja.
- Infotér: Miként tudja támogatni ebben a felhőtechnológia a kormányzati szervezeteket, vállalatokat?
- Kilián Zoltán: 2020 és 2022 között a kibertámadások világszerte 238 százalékkal nőttek. A támadások kétharmadát közszolgáltatások és kormányzati szervek ellen követték el. Az állami intézmények pedig általában nincsenek felkészülve arra, hogy kivédjék az egyre kifinomultabb módszerekkel támadó hackerek támadásait, vagy ha ilyen kiberbiztonsági rendszert mégis ki szeretnének építeni, az mérhetetlenül nagy erőforrásokat és szakértelmet igényelne tőlük.
Azok a nagy szolgáltatók, így például a Microsoft, amelyek hiperméretű felhőt képesek létrehozni, rendelkeznek azzal a szakértelemmel és technológiával, amellyel ezeket a támadásokat vissza lehet verni. A Microsoft mintegy 3500 kiberbiztonsági szakértőt foglalkoztat teljes állásban, akik mesterséges intelligenciát használva blokkolnak évente 5 milliárdnyi kibertámadást. Több tízezer fejlesztőnk sok százezer munkaórája és évente sok milliárd dollár beruházás révén fejlődnek folyamatosan a biztonságot szavatoló technológiáink.
Ezért állítjuk azt, hogy hiperméretű felhő nélkül, nincs informatikai biztonság 2022-ben.
- Infotér: Miben különbözik a hagyományos megoldásoktól a Microsoft Cloud for Sovereignty?
- Kilián Zoltán: A Microsoft Cloud for Sovereignty egy jogi keretrendszer és egy technológiai megoldás elegye, amelyben lehetővé válik, hogy a kulcsadatok ne hagyják el az országot, vagy az EU-t. A működése mindenben megfelel az EU és az Egyesült Államok között nemrégiben létrejött, az adattovábbítást szabályozó megállapodásnak. Az új transzatlanti adatvédelmi keretrendszer célja, hogy újjáépítse és megerősítse az EU és az Egyesült Államok közötti adatvédelmi hidat. A Microsoft az ebben foglalt biztonsági követelményeket is túlteljesítve nemcsak a fizikai térben, hanem logikai szinten – például a felhasználói azonosítás terén – is védi a felhasználók, esetünkben a kormányok adatait.
A Government Security Programban résztvevő országok kormányai – ilyenekből ma már több mint 45 van – forráskód szintjén tanulmányozhatják az Microsoft termékeit és szolgáltatásait.
Meggyőződésünk, hogy rajtunk kívül egyetlen szolgáltató sem kínál ennyire komplett garanciális keretrendszert – mindezt pedig a kölcsönös bizalom, a helyi érdekek és törvényi előírások messzemenő szem előtt tartása mellett. A mi alapvető érdekünk és értékünk is egyben: a bizalom.
- Infotér: Melyek a legfőbb hívószavak most a felhős iparágban?
- Kilián Zoltán: A már említett bizalom feltétlenül fontos hívószó: a bizalom és a maximális biztonság, valamint a rugalmasság és a skálázhatóság. További fontos hívószavak lesznek a fenntarthatóság és az energiahatékonyság. Meggyőződésem, hogy a mai energiaválságban ezek a biztonság garanciái is egyben. A korszerű technológia segít lejjebb szorítani az energiafelhasználást és a károsanyag kibocsátást. Erre ma már léteznek példák a gazdaság minden szektorában.
Ugyancsak hívószavak a jövőállóság, az ellenállóképesség és a rugalmasság – ezek azok, amelyeket a felhő kínál a szervezeteknek a mai rendkívül bizonytalan és változó környezetben. Végsősoron pedig a versenyképesség az a fogalom, amit meg kell említenünk, hiszen minden válság egyben lehetőség a felkészültek számára, hogy előnyre, versenyelőnyre tegyenek szert a kevésbé ellenállókkal és felkészültekkel szemben. Ha mindezt az országok szintjére vetítjük, akkor egyfelől azt állapíthatjuk meg, hogy a digitális szektor egyre nagyobb mértékben járul hozzá az ország GDP-jéhez. Ugyanakkor ez a hozzájárulás, az előrejelzések szerint még magasabb – a McKinsey előrejelzése szerint 2025-ig 9 milliárd euró – lehet, amennyiben az ország tudatosan tesz a digitális átalakulás felgyorsításáért. Ennek egyik fontos eszköze a közszolgáltatások gyors digitalizációja.
- Infotér: Mi lesz az elkövetkező öt év meghatározó felhőtrendje Európában, és itthon?
- Kilián Zoltán: A hívószavak között említettem a fenntarthatóságot. Nos, azt gondolom, hogy az energiahatékonyság, a költségek csökkentése, a minél fenntarthatóbb és környezetkímélőbb működés lesznek azok a szempontok a közeljövőben, amelyek irányítani fogják a vállalatok technológiai befektetéseit. Természetesen, ez sem független a felhőtől és az adattechnológiától. Nemcsak azért, mert a felhős működésnek a legkisebb az ökológiai lábnyoma – az egy egységre jutó energiaigénye – hanem azért is, mert képes összeegyeztetni az üzleti érdekeket a fenntarthatósági szempontokkal. A Cloud for Sustainability megoldásunkba sok száz, ezer vállalat tapasztalatai épültek be, ezért komoly versenyelőnyt kínálnak azoknak, akik élnek vele. Ez a rendszer az elérhető információkat valós időben – gyakran szenzorok alkalmazásával – teszi elérhetővé a döntéshozók számára, a tudásmegosztást pedig automatizálja, amennyiben a teljes működésre, sőt a teljes ellátási láncra kiterjedő automatikusan frissülő adatkapcsolatokat hoz létre. Ma ez még futurisztikusan hangozhat, de úgy vélem, ez a jövő útja.
______
szerző: Kiss Franciska