A 2022-ben az Európai Unió 80 százalékos támogatásával indult program megvalósítására 2029-ig 732 milliárd forint áll rendelkezésre - közölte a program nyitókonferenciáját megelőző sajtótájékoztatón a helyettes államtitkár, hozzátéve: az első felhívás 2023-ban jelent meg; a szerződések megkötése után azok megvalósítása már elkezdődött 225,5 milliárd forint értékben.
Belényesi László elmondta: a DIMOP Plusz kötődik a Közigazgatás- és Közszolgáltatás-fejlesztés Operatív Programhoz, amely fejlesztéseivel hozzájárult a magyar közigazgatás elektronikus rendszereinek korszerűsítéséhez, egyes szolgáltatásainak elektronikus térbe helyezéséhez.
Ezen a területen a DIMOP Plusz konszolidáltabb digitális közszolgáltatási tér és valódi digitális állampolgárság létrehozását is támogatja. Ugyanakkor a digitális termékre irányuló kutatás-fejlesztési tevékenység ösztönzésére, a mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv) digitális transzformációjára, a biztonságos és fenntartható digitális infrastruktúrákra, illetve a digitális készségek, képességek fejlesztésére és a hozzáférés javítására is koncentrál - ismertette.
Az operatív program prioritásai között van az innovatív és intelligens gazdasági átalakulás támogatása, a zöld és hi-tech energetikai átállás, az állampolgárok digitális kompetenciáinak, valamint a digitális oktatási ökoszisztémának a fejlesztése. Továbbá egyes DIMOP Plusz projektek hozzájárulnak a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) megvalósításához is, melynek célja, hogy 2026-ra az állampolgárok szinte minden, közigazgatást érintő ügyet képesek legyenek online intézni.
Olyan fejlesztések támogatása történik meg, amelyek keretében például a maximális ügyfélélmény érdekében az állami felületek egységes vizuális megjelenést és egyszerűbb nyelvezetet kapnak, továbbá a szolgáltatások életeseményekre épülő navigációs felületeken lesznek elérhetők - jelezte a helyettes államtitkár.
Az első felhívások nyomán megvalósítandó projektek keretében - folytatta - korszerűsödnek az elektronikus ügyintézés felületek, létrejön az azonosításra, adatok és jogok igazolására, elektronikus aláírásra alkalmas Digitális Adattárca, megkezdődik a digitális vállalkozások kutatás-fejlesztésének és piacra lépésének célzott támogatása, elindul a digitális tanulás központi informatikai eszközrendszerének továbbfejlesztése, és sor kerül a digitális kompetenciafejlesztés rendszerének kiterjesztésére az egész életen át tartó tanulás elősegítése érdekében.
Hamarosan pályázhatók olyan DIMOP Plusz felhívások, amelyek a digitális termékre irányuló kutatás-fejlesztési tevékenységet ösztönzik és a kkv-k digitális transzformációjára helyezik a hangsúlyt - fűzte hozzá. Vagyis a kkv-szektor versenyképességének javítása érdekében a felhívások közvetlen támogatást nyújtanak a vállalkozások számára egyrészt a digitalizáció területén elmaradt beruházásaik pótlására, másrészt a vállalkozások lehetőségeit meghaladó innovációs tevékenység beindítására. A kisvállalkozások egyszerűsített módon kis összegű vissza nem térítendő támogatásokra pályázhatnak majd, valamint önálló hitelt és kombinált hitelt is igényelhetnek meghatározott célterületeken - ismertette.
A DIMOP Plusz felhívások másik körének fókuszában a digitális készségek, képességek fejlesztése és a hozzáférés javítása áll. Az Esély a digitális állampolgárságért elnevezésű standard pályázati felhívás a digitális írástudatlanság és a digitális szakadék problémájára kínál megoldást, különös tekintettel az olyan közösségekre, melyek gyakran kimaradnak a digitális fejlesztésekből - mondta a sajtótájékoztatón Belényesi László.
______
Forrás: mti