A mesterséges intelligencia (MI) már a mindennapjaink részét képezi. A legtöbb nagy mobiltelefon-gyártó mára már integrálta okostelefonjai operációs rendszerébe az MI-t, a különböző chat-botokon keresztül pedig - az egyszerűbb kérdésekre - szintén az MI ad választ az embereknek. Ezzel párhuzamosan a munkahelyeken is folyamatosan jelennek meg a különböző MI alkalmazások a dolgozók munkájának megkönnyítésére, illetve a különböző munkaeszközök (gépek, robotok) vezérlésére. A robotok programozását több helyen oktatják hazánk műszaki felsőoktatási intézményeiben, de már alapszinten az általános iskolákban is - idézte az államtitkár szavait a közlemény.
Czomba Sándor hangsúlyozta: a zöld és digitális átállás forgatagában a kormány kiemelt célja - a 2021-27 közötti időszakra meghatározott európai munkavédelmi stratégiával összhangban - továbbra is a magyar munkavállalók védelme, a munkahelyi balesetek és a munkával összefüggő megbetegedések megelőzésének javítása. Nemzeti sorskérdés, hogy a munkavállalók egészségi állapotának, biztonságának alapját jelentő munkakörülmények tovább javuljanak. Ezért ennek a szempontnak a döntéshozatal mellett, stratégiai célként jelen kell lennie a kutatásban, a képzésben, valamint a munkáltatói és a munkavállalói magatartásban, de mindezek mellett nagy jelentősége van a munkavédelmi hatósági tevékenységnek is.
Az államtitkár hozzátette, a munkavédelmi hatóság hatékonyságának növelése is nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy - a munkabaleseti statisztikák alapján - Magyarországon 3 éve folyamatosan csökken mind a 3 munkanapon túl gyógyuló, mind pedig a halálos munkahelyi balesetek száma. A munkabalesetek számának leszorítását a foglalkoztatottság folyamatos bővülése mellett sikerült a kormánynak megvalósítani. Tavaly a rekord magas foglalkoztatás mellett a halálos munkabalesetek arányát 2010-hez képest felére sikerült leszorítani, miközben 2010-hez képest ma már egymillióval dolgoznak többen. A kormány célja, hogy a munkaerőpiaci aktivitás további növelése mellett csökkentse a munkavállalók egészségét és biztonságát veszélyeztető kockázatokat - mutatott rá Czomba Sándor.
Az NGM közleménye szerint a konferencián William Cockburn, az Európai Unió Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökségének (EU-OSHA) igazgatója ismertette az ügynökség 2023-25-re szóló, Egészséges munkahelyek, munkavédelem a digitalizált világban című kampányának célkitűzéseit.
______
Forrás: mti