Ha technológiai átalakulásról és digitális transzformációról van szó, sokszor emberi érintés nélkül működtetett gyárak, sci-fibe illő robotok és teljesen automatizált megoldások asszociációi jutnak az ember eszébe, holott a technológiai transzformáció ennél jóval egyszerűbb és kevésbé látványos – persze nem az eredmények tekintetében.
Az elmúlt évek pedig erről a változásról szóltak, a digitalizáció hurrikán gyorsasággal rohant végig a szektorokon, ennek nyomán pedig az egyik leglátványosabb fejlődésbe a turizmus kezdett. De vajon beszélhetünk digitális forradalomról a vendéglátást illetően?
„Közösségi oldalak és weboldal nélkül ma már egyetlen vendéglátóiipari egység se tudna létezni. Amíg régen egy étterem jó hírét a szóbeszéd vagy egy nyomtatott sajtóban megjelent cikk vitte, ma már a digitalizációnak köszönhetően mindez az online térbe tevődött át. Nagy előnye mindennek, hogy ilyen módon sokkal több embert lehet megszólítani, az éttermek például percek alatt el tudják rajta adni aktuális borvacsorájukat, közzétenni étlapjukat, aktuális ajánlatukat, amit módosítani szintén mindössze pár kattintással tudnak. Ugyanakkor nem lehet hibázni, hiszen az éttermek értékelése is a digitális térben történik meg, a vendégreakciók azonnal megjelennek egy vendéglátóhely közösségi oldalán vagy Google-értékelésében. Ez a vendégeknek nagy előny, hiszen a jó értékelésű éttermek nagy valószínűséggel valóban kifogástalan minőségű fogásokat tálalnak fel. A digitalizációnak köszönhető az online étel-házhozszállítás is, ami a pandémia alatt rengeteg éttermet mentett meg az időszakos vagy végleges bezárástól” – osztotta meg véleményét "Semsei Rudolf a Budapest Party Service Kft., a VakVarjú étteremcsalád és a Dobay Cukrászda tulajdonosa, ügyvezető igazgatója, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének alelnöke, a MaReSz Rendezvénygasztronómia tagozatának vezetője.
Forró víztől a húslevesig, avagy honnan hova jutott el a vendéglátás?
A digitalizáció szemszögéből nézve komoly utat tett meg ez a szektor is. Semsei Rudolf szerint „a nyomtatott étlapok megszűnése nagy mérföldkő lehet, amikor a menüt egy QR-kód beolvasásával a saját telefonján tudja megnézni a vendég. Egyelőre külföldön terjedt el igazán ez a módszer, ami amellett, hogy környezetkímélő megoldás, megkönnyíti az éttermek helyzetét is, hiszen mindig naprakész étlapot tudnak vendégeik „kezébe adni” és az étlap papír-, illetve nyomtatásának költsége sem terheli őket.”
„A digitalizációnak köszönhetően az élmények megosztása, egy-egy vendéglátó egység minősítése is könnyebb és egyszerűbb, mint valaha, amelynek a vendéglátóhelyek szempontjából például igen komoly reklámértéke is van. A digitális technológia a vendéglátóhelyek számára lehetővé teszi, hogy hatékonyabban kommunikáljanak a vendégeikkel, könnyen nyomon követhetik a vendégek vásárlási szokásait, és személyre szabott ajánlatokat nyújthatnak számukra” – osztotta meg gondolatait Soltész Nagy Anetta, a Stand Mágus Kft. Ügyvezetője.
A másik ilyen mérföldkő a bankkártyás fizetés megjelenése volt, „a forgalom több mint 80 százaléka a VakVarjú étteremcsaládnál például már ebben a formában történik. A készpénzes vásárlással szemben a vendégek ráadásul sokkal többet és szabadabban költenek róla. Mérföldkő volt az éttermi szoftverek megjelenése is, amelyeken keresztül történik szinte már minden az áru beérkezésétől a szállítói számlák kezelésén át az egységek napi forgalmának ellenőrzéséig. Ezek mind hatékonyan segítik az éttermi munkafolyamatokat, szigorúbb elszámolást jelent a dolgozóknak, és pontos, gyors információkat közölnek többek között a választékról, a vendégkörről és az eredményességről” – tette hozzá Semsei.
Felmerülhet a kérdés, hogy tényleg szükség van-e szoftverekre az egyébként hagyományosnak tartott vendéglátásban. Megosztó kérdés, Soltész Nagy Anetta szerint a válasz egyértelműen igen.
„Mi szoftverfejlesztők abszolút a digitalizáció hívei vagyunk és véleményünk szerint a szoftverek inkább segítik a munkát egy vendéglátóhelyen belül, mint hátráltatják azt. Legyen szó a felszolgálókról, az üzletvezetőről vagy a tulajdonosról, mindenki hatékonyabban tud dolgozni egy jó vendéglátó szoftverrel. Ugyanakkor azok, akik eddig nem használtak szoftvert és hosszú évek, évtizedek alatt megszokott munkamenetükbe kell új eszközöket és szoftvereket beilleszteniük, bizonyára elsőre nem így gondolják ezt. Számukra fejfájást okozhat egy új rendszer és a szükséges eszközök használata, elsőre bonyolultnak találhatják, ráadásul időt és pénzt kell szánniuk arra, hogy „bonyolítsanak” a megszokott folyamataikon. A saját szoftverünkkel kapcsolatban az a tapasztalatunk, hogy egy rövid tanulási időszakot követően, miután mindenki magabiztosan használja a rá vonatkozó funkciókat, megszeretik és nagyon hamar nélkülözhetetlenné válik számukra. Ehhez nyilván olyan szoftver és olyan támogatás szükséges” – mondta Soltész Nagy Anetta.
Nagy fordulópontot hoz 2023 júliusa
2023. július 1-től kötelező lesz adatot szolgáltatnia az NTAK felé azoknak a vendéglátóegységeknek, amelyek nyugtaadási kötelezettségüknek online pénztárgéppel kötelesek eleget tenni. Ez csak egy arra alkalmas vendéglátó szoftver segítségével oldható meg, és mivel a szoftverek működéséhez mindenképpen valamilyen digitális eszköz szükséges (például számítógép, laptop, tablet, stb.), mindez a digitalizációt segíti elő.
„A jegykezelő és vendéglátó szoftverek kulcsfontosságú szerepet játszanak a digitális turizmusban. A jegykezelő szoftverek lehetővé teszik, hogy az érdeklődők könnyen és gyakorlatilag bárhonnan foglaljanak jegyeket a különböző látnivalókhoz, programokra és eseményekre. A jegyek előre megvásárolhatók, így elkerülhetők a hosszú sorok és a várakozás. A vendéglátó szoftverek segítségével a vendéglátóhelyek könnyebben, gyorsabban, gördülékenyebben kezelhetik a rendeléseket, mint papír alapon.”– mondta Soltész Nagy.
A szakember azt is hozzátette, hogy a kötelező NTAK adatszolgáltatás miatt úgyis szükséges lesz bevezetni egy vendéglátó szoftvert - és adott esetben eszközökre is be kellhet ruházni, amelyen a választott vendéglátó szoftver használni tudják -, érdemes olyanat választani, amely felhasználóbarát, gyorsan megtanulható és tartalmaz olyan, akár egyedi funkciókat az adatszolgáltatáson kívül, amit üzletük profiljába tudnak illeszteni, mert egy jó vendéglátó szoftver óriási segítség lehet a mindennapi munkavégzés során. Segítségével a vendéglátó tevékenységhez kapcsolódó valamennyi ügyviteli feladat gyorsan és hatékonyan végrehajtható.
„Amit mindig érdemes a vendéglátó szoftver funkcióin túl megvizsgálni, hogy milyen támogatást nyújt a cég, akié a szoftver. Itt elsősorban az ügyfélszolgálatra gondolok. Mikor elérhetőek, ingyenes-e vagy fizetős a segítségnyújtás, hogyan tud segítséget nyújtani és egyáltalán mennyire szimpatikusak, segítőkészek az ügyfélszolgálati munkatársak. Fontos, hogy a cég milyen garanciákat nyújt” – folytatta Soltész Nagy.
Digitális étlapok, robotpincérek, mesterséges intelligencia vezérelte ízek?
A technológiailag igen erős ázsiai térségekben egyre több étteremben találkozni felszolgálórobotokkal és számtalan automatizált konyhai megoldással, és már itthon is ellátogathatunk olyan egységbe, ahol robot szolgál fel. Az elkövetkező öt évben, azonban ez még sokkal inkább kuriózum lesz, mintsem a nagy átlag.
„A felszolgálórobotok bájosak, de még nem bennük látom a vendéglátás jövőjét. Vannak más területek (logisztika, irodai folyamatok), amiket sokkal könnyebb automatizálni és az ott esetlegesen felszabaduló munkaerőt alkalmazhatjuk majd a vendéglátásban. Természetesen a konyhai háttérmunkálatokban vannak olyan munkafolyamatok, amiket kiválthat a digitalizáció. Egy pincér mosolya a vendég felé viszont mindig sokkal többet ér majd annál, minthogy például az adott ételt a vendég kiveszi egy automatából és magának melegíti meg, vagy esetleg azt egy személytelen felszolgálórobot viszi ki azt az asztalához” – zárta Semsei Rudolf.
Még többet szeretnél tudni a turizmus digitalizációjáról? Csatlakozz hozzánk május 11-én 13-15 óráig online, a Modern Vállalkozások Turisztikai vállalkozások digitalizációja online eseményhez. Regisztrálj itt!
______
Kiss Franciska