A szervezetek számára azonban nem mindig egyszerű az innovatív technológiák felfedezése, üzleti folyamataikba, termékeikbe és szolgáltatásaikba való beépítése pedig komoly kihívást is jelenthet. Nem csupán a digitalizációs rendszerek megismertetésében kell a cégeket támogatni, de szükség van azok használatára való felkészítésre, edukációra is. Mindezeket felismerve, az Európai Bizottság (EB) 2020-ban egy új, a 2021 és 2027 közötti időszakra érvényes finanszírozási programot hozott létre, melynek keretében számos un. EDIH (European Digital Innovation Hubs) jött létre. Az EDIH-ek finanszírozási tanácsadást nyújtanak, biztosítják a technológiák bevezetés előtti tesztelését, képzéseket szerveznek, valamint a hálózatépítést is támogatják. Magyarországon öt EDIH alakult. A középvállalkozások (kkv), valamint a közszféra digitalizációját támogató központok létrehozásának kiemelt célja, hogy a hazai kkv-k 90 %-a, legalább alapszinten használja a digitális eszközöket. A hazai EDIH-ek a mesterséges intelligencia, adatgazdaság, agrárdigitalizáció, nagy teljesítményű számítógép, kiberbiztonság területén támogatják a digitális transzformációt.
Az Artificial Intelligence EDIH Hungary, vagy más néven MI EDIH 2023. szeptemberében kezdte meg működését. Feladata, hogy segítse a szervezeteket, különösen a kkv-kat és a közszféra intézményeit a mesterséges intelligencia által vezérelt digitális folyamatokra és műveletekre történő átállásban. A program tudományos konferenciákon és gyakorlati tudást nyújtó workshopokon mutatja be, hogyan épülhet be a mesterséges intelligencia a vállalatok mindennapjaiba. Kiemelt figyelmet fordít az olyan ágazatokra, ahol a digitális fejlődés a legnagyobb potenciállal bír, például a gyártás, a kiskereskedelem, a szolgáltató szektor, illetve az energetika és logisztika. Az MI EDIH „Okos döntések, sikeres vállalkozások – mesterséges intelligencia a kkv szektorban és a közszférában” címmel nyitóeseményt is szervez, június 13-án, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. A rendezvényen szó lesz arról, hogy miként gyorsíthatják fel a vállalkozások működését a mesterséges intelligencia alapú alkalmazások, mely MI alapú szolgáltatások lehetnek előnyösek a cégeknek, valamint a vállalati fejlesztés legfrissebb trendjei és újításai is fókuszba kerülnek.
Részletes program és regisztráció: https://konferencia.kifu.hu/e/okosdontesek oldalon olvasható.
Az ingyenes MI-képzések pedig ősszel indulnak, jelentkezni hamarosan a https://aiedih.hu/ oldalon lehet.
Hazánk szuperszámítógépe, a Komondor architektúrája is tartalmaz MI partíciót, amelyet már az innovatív kkv-k is úgynevezett de minimis keret terhére használhatnak. Szerencsére napjainkban egyre több kkv ismeri fel a nagy teljesítményű számítástechnika (HPC) alkalmazásának előnyeit, ám használatukhoz szakmai támogatásra, mentorálásra és képzésre van szükség. Ezeket biztosítja számukra a HPC EDIH. Az ingyenes edukációs alkalmakon túl számos rendezvényen is lehetőség van a felmerülő kérdések közös megválaszolására. A HPC EDIH várja mindazon kkv-k, közintézmények, illetve egyetemek jelentkezését, akik olyan digitális problémával szembesülnek, amelyek megoldásához HPC használata szükséges. A képzésekről, a szuperszámítástehnikáról és a Komondorról, valamint annak használati lehetőségeiről a https://hpc.kifu.hu/ oldalon tájékozódhatunk.