Nagy Elek kijelentette, a tudásalapú kamara vezet a tudásalapú gazdaságfejlesztéshez; a jövőt azok fogják megnyerni, akik a tudásba fektetnek.
A Makronóm Intézet felmérésére hivatkozva az MKIK elnöke kifejtette, az ígéretes vállalkozások jellemzője, hogy nagyobb mértékben fektetnek a tudásba, keresik az exportlehetőségeket, a cégek kétharmada dedikált munkaerőt alkalmaz innovációra, szoros kapcsolatot ápolnak egyetemekkel, kutatókkal, megfizetik a tudást.
A tudás elsajátítására jó nemzetközi példákat említve Nagy Elek kiemelte, hogy a dán népfőiskola hozzájárult a dán agrárcsoda alapjainak letételéhez, a szingapúri módszer szerint pedig az oktatás a gazdasági csoda alapja. A magyar út a tudásalapú gazdaságfejlesztésben, a tudásalapú kamarában rejlik - jelentette ki az MKIK elnöke. Hozzátette, probléma a forráshiány, és megoldásnak az ökoszisztéma építését látják, amelybe a vállalkozások és a kamarák egyaránt beletartoznak. Ebben a kamara feladatának tartja a piaci képzések felmérését, a hiányzó képeseket biztosítását.
Előadásában Nagy Elek kitért arra, hogy a tudásalapú kamara fontos eszköze a mesterséges intelligencia, nemzetközi kutatások mutatják, hogy használatával komoly növekedés érhető el. Példaként említette, hogy mesterséges intelligenciával 12 százalékkal több feladatot lehet elvégezni 25 százalékkal gyorsabban, mint nélküle, ugyanakkor a mesterséges intelligenciában rejlő kockázatok kivédéséhez fontos az emberi ellenőrzés.
A magyar kkv-kat minél hamarabb meg kell tanítani a mesterséges intelligencia használatára, és ez jó lehetőség a kormány és a kamara együttműködésére - tette hozzá Nagy Elek.
Az MKIK elnöke úgy látta, hogy a vállalkozók legégetőbb problémáinak feltárására az igényekhez igazított kutatásra van szükség, mert ez teszi lehetővé az adatalapú döntéseket. Szerinte a kkv-k legégetőbb problémája az adminisztráció, az adó- és társadalombiztosítási teher. Felidézte, hogy az MKIK 15 pontos javaslatcsomagjának része az adminisztráció csökkentése, és hangsúlyozta, hogy a digitális megoldások elterjedése ezen változtatna.
Az adózás egyszerűsítéséról szólva a kamara elnöke elmondta: folyamatban lévő felmérésük eddigi adatai alapján az látszik, hogy a KATA módosítására óriási az igény, főleg a cégek felé történő számlázásnak.
Nagy Elek tájékoztatott arról, hogy a szomszédos országok példája alapján áttekintették tulajdon szerint a legnagyobb építési beruházás nyerteseit, és azt látják, hogy a helyi vállalkozások magas arányt képviselnek. Szerinte a magyar vállalkozásokat is helyzetbe lehetne hozni eu-konform módon.
Nagy Elek kiemelte, a kormány és a kamara jó együttműködésének jó példája a Demján Sándor tőkeprogram. Ezzel új forráshoz juthatnak a kkv-k, és ebben a kamara hálózata is közreműködik. MKIK saját alapkezelője és a kamarai hálózat segítségével megtalálja azokat a kkv-kat, amelyeknek - növekedési képesség alapján - szükségük van a tőkeinjekcióra.
______
Forrás: mti