Kínában minden évben a tavaszi napéjegyenlőség utáni 15. napon tartják a Csingming fesztivált, vagyis az Ősök ünnepét. Ekkor az ott élők milliói utaznak el őseik sírjához, hogy leróják tiszteletüket előttük. A The Guardian egy újabb (meg)emlékezési formáról ír: az utóbbi időben több olyan szolgáltatás is megjelent a kínai piacon, amely a mesterséges intelligenciára (MI) támaszkodva idézi meg az elhunytakaz. Mintegy 20 jüanért – nagyjából 1000 forint – cserébe a hozzátartozók egy mozgó digitális avatart hozhatnak létre a szerettükről. Mellyel aztán akár kommunikálhatnak is.
A beszámoló szerint a tajvani énekes, Bao Hsziaobai például a 22 éves lányát „támasztotta fel” ilyen módon, aki még 2022-ben hunyt el. Annak ellenére, hogy csupán egy olyan hangfelvétel állt rendelkezésére, amelyben három mondatot mond angolul a lánya, egy évnyi kísérletezés után sikerült egy olyan videót készítenie, amiben egy születésnapi dalt énekel el édesanyjának.
A The Guardian azt írja, az ilyen digitális avatarok készítésének már komoly piaca van az országban: értéke a becslések szerint 2022-ben már elérte a 12 milliárd jüant, 2025-re pedig megnégyszereződhet. A technológia fejlettsége annak is köszönhető, hogy az országban rengetegen vannak, akik élő videóközvetítésekből élnek. Ők azok, akik létre akarják hozni a digitális másolatukat, hogy a hét minden napján, a nap minden órájában közvetíthessék az adást.
Kína egyik vezető MI-vállalata, a SenseTime nemrég demonstrálta, mire képes a technológiája. A vállalat éves rendes közgyűlésén Tang Hsziao’ou, a cég alapítója is beszédet mondott a múlt hónapban – aki egyébként 2023. december 15-én 55 éves korában meghalt. A beszédét a digitális klónja tartotta, melyet Tang beszédein és videón tanítottak be.
_____
Forrás: hvg.hu