A művelet a Group-IB, a Kaspersky, a Trend Micro és a Team Cymru nevű kiberbiztonsági cégek által biztosított hírszerzési információkra támaszkodott, amelyek segítségével több mint 30 ezer gyanús IP-címet azonosítottak. Az azonosított IP-címek mintegy 76 százalékát sikerült kikapcsolni, 59 szervert lefoglaltak, és 43 elektronikai eszközt elkoboztak, amelyek további bizonyítékokat szolgáltathatnak.
Az akció helyi eredményei
- Hongkong (Kína): több mint 1,037 rosszindulatú szolgáltatáshoz kapcsolódó szervert állítottak le.
- Mongólia: 21 házkutatást hajtottak végre, lefoglaltak egy szervert, és 93 személyt azonosítottak, akik illegális kibertevékenységekhez köthetők.
- Makaó (Kína): 291 szervert kapcsoltak le.
- Madagaszkár: 11 személyt azonosítottak rosszindulatú szerverekkel kapcsolatban, és 11 elektronikai eszközt foglaltak le.
- Észtország: több mint 80 GB szerveradatot foglaltak le, amelyet adathalászattal és banki kártevőkkel kapcsolatos adatok elemzésére használnak.
Neal Jetton, az Interpol kiberbűnözési igazgatója hangsúlyozta, hogy a globális kibertámadások elleni küzdelemhez globális együttműködésre van szükség, amelyet az Operation Synergia II során megvalósult nemzetközi támogatás is mutat.
Az Interpol jelentéséből az is kiderül, hogy a generatív mesterséges intelligenciát egyre inkább felhasználják adathalászati támadásokban, és az információlopó programok egyre gyakrabban képezik zsarolóprogramos támadások előfutárát – ezek alkalmazása 70 százalékkal nőtt az előző évhez képest. Az adathalászat, a zsarolóprogramok és az adatlopó malware-ek jelenleg a legkritikusabb kiberfenyegetések közé tartoznak, így ezek visszaszorítása kiemelt fontosságú az Interpol számára.
____
Forrás: itbusiness