Mióta világ a világ az ember megfejthetetlennek tűnő dilemmák sorozatával találja szemben magát, melyek gyökere a fejlődés iránti kiolthatatlan vágyból ered. Nem különbözünk ebben mi sem az őseinktől, abban viszont igen, hogy a mi dilemmáink egy diophantoszi egyenlet megoldásával érnek fel.
Elvégre nem tudjuk, hogyan hat ránk és hogyan alakít át minket észrevétlenül a mesterséges intelligencia, ahogy az sem evidens, hogyan és honnan lesz energia akkor, ha minden fosszilis energiahordozó kimerül. Az is érdekes kérdés, hogy miként állhat vissza a társadalomban a digitális szolgáltatásokba vetett bizalom és az állampolgárok biztonságérzete, mindközül talán mégis az a legnagyobb kérdés, hogy milyen lesz a jövőnk 20 év múlva?
Június 8-án ezekkel és az ezekhez hasonló kérdésekkel készülünk az Infoparlamenten, ahol nemcsak elmélkedünk, hanem igyekszünk válaszokat és útmutatást adni a korszak legvitatottabb felvetéseire.
A délelőtti plenáris szekció előadó között köszönthetjük Fábián Gergelyt az iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkárt (Gazdaságfejlesztési Minisztérium), Kaszás Zoltánt az OTP Bank csoportszintű digitális ügyvezető igazgatóját, Dr. Budai J. Gergőt a Vantage Towers Zrt. elnök-vezérigazgatóját, Dr. Franco Spicciariellot az Amazon Web Services (AWS) Public Policy igazgatóját, dr. Solymár Károly Balázs, energiaügyi infokommunikációért felelős helyettes államtitkárt, de a sort hosszasan lehetne folytatni, ezért az előadók részletes listáját itt megnézheti!
Az atya a mesterséges intelligenciával és az emberiség nevében
Olyan még nem volt, hogy egy mesterséges intelligenciával foglalkozó kerekasztal-beszélgetésen egy pap is a résztvevők közt ült volna, az pedig pláne ritkaságszámba megy, hogy a mesterséges intelligenciával zajlott, hitről és istenről folytatott beszélgetésének tapasztalatait ossza meg.
Az Infoparlament délutáni szekciója alkalmával egy asztalhoz ül Horváth István Sándor atya, Zalalövő plébánosa, aki könyvben írta meg a témával kapcsolatos meglátásait, de Dr. Lippai Edit az ELTE Környezet Tranzakció Intézet adjunktusa, és Dr. Setényi János az MCC, Tanuláskutató Intézet igazgatója is vendégünk lesz. Technológiai oldalról Schin Lotár, mesterséges intelligencia terület vezető, OTP Bank; Bábel Gabriella, kormányzati üzletág igazgató, Microsoft Magyarország; és Juhász Levente, Public Policy Manager, a Google képviseletében értekezik az MI társadalomformáló hatásáról, szabályozhatóságáról és az ehhez kapcsolódó etikai felvetésekről. A moderátor az alapos felkészültségéről ismeretes Kadarkai Endre lesz.
A kerekasztal végére abban bízunk, hogy választ kapunk arra az örökzöld kérdésre, hogy a mesterséges intelligencia elbutítja vagy felemeli társadalmunk szövetét.
Energia nélkül mit érünk mi?
Képzeljünk el egy világot, ahol egyre gyakoribbá válnak az áramkimaradások, ahol szép lassan elfogynak a technológia motorjául szolgáló ritkafémek, ahol az energia luxus az életben maradás pedig nagyban a reziliencián múlik. 2050-re nem jósolnak ennél fényesebb jövőt az összeomlás-kutatók, hiszen nemcsak a klímaváltozás és a természeti erőforrások túlhasználata, hanem az államok közötti konfliktusok és az ezektől való függés új kihívások elé állítják az energiarendszereket, amelyeknek fel kell készülniük a gyors reagálásra. Hogy fogadjuk mindezt és hogy érintik ezek a dolgok Magyarországot?
Az Infoparlamenten külön szekcióban foglalkozunk az egyik legizzasztóbb kérdéssel, ahol az állami és hangsúlyos piaci szereplők egyaránt kifejtik véleményüket az alternatív energiatermelés lehetőségairől, a várható jövőről és arról, hogy milyen megoldást ígér a technológia.
Biztonságosan a kibertérben?
A koronavírus-járvány óta az „egyszeri halandó” is egy hajszálnyival biztonságtudatosabban szörföl a neten, míg a magukra valamennyire adó vállalatok és államok is igyekeznek felvértezni magukat a támadásokkal szemben. Szokták volt mondani, hogy a kibertámadás addig nem fáj, amíg nem fáj igazán – úgy tűnik az érintettek kezdik elérni fájdalomtűrő képességük végét, hiszen egyre többen nyitnak a biztonságtudatos attitűd felé, noha a csalások és támadások még mindig súlyos áldozatokat követelnek.
Hogyan lehet felderíteni ezeket az eseteket? Hogyan csökkenthetjük a károkat? Hogyan állhat vissza a társadalomban a digitális szolgáltatásokba vetett bizalom és az állampolgárok biztonságérzete? Ezeket és ennél jóval gyakorlatiasabb kérdésekkel járjuk körül a témát a kiberbiztonsági szekcióban, ahol Erdei Csaba, az Infotér szakértőjének moderálásával, Jobbágy László, informatikai igazgató, Szerencsejáték Zrt.; Dr. Bencsik Balázs, kiberbiztonsági tanúsítási igazgató, Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága; Dr. Garai Gábor István alezredes, Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda igazgatója, igazgató-helyettes; Cserháti Vencel, CSPO, Huawei Technologies Hungary; Kamarás Bálint, Security Architect, CLICO Hungary; Kovács Roland, kibervédelmi vezető (CISO), OTP Bank vitatja meg a felvetéseket.
Jöjjön el, hallgassa meg az előadásokat, networkingeljen a szakma meghatározó döntéshozóival és egy csésze kávé mellett tegye fel kérdéseit! Találkozzunk június 8-án a Parlament épületében, ahonnan délben áthajózunk a Várkert Bazárba.
Formáljunk közösen szemléletet és véleményt az informatikai szcéna mérvadó konferenciáján, az Infoparlamenten, hiszen az, hogy disztópikus, utópisztikus, apokaliptikus vagy fenntartható jövő várjon ránk, csak rajtunk múlik!
Bővebb információ: infoparlament.infoter.eu