A jelentés szerint a fiatalok egyre kevésbé érdeklődnek a randiappok iránt, mivel azok sokak számára túl személytelennek és mesterségesnek tűnnek. A nagy közösségi platformok – mint a Facebook vagy a TikTok – szintén veszíthetnek népszerűségükből, hiszen elárasztották őket a fizetett tartalmak és vállalati hirdetések.
Ezzel párhuzamosan az emberek kisebb, tematikus közösségi oldalak felé fordulnak, ahol autentikusabb interakciókra van lehetőség. Ilyenek például az AllTrails (túrázás), a Strava (fitnesz) vagy a Letterboxd (filmek) – ezek nemcsak a személyes fejlődés követésére szolgálnak, hanem élő, aktív közösségeket építenek.
A trend abba az irányba mutat, hogy a közös érdeklődési körök köré szerveződő online közösségek akár a társkeresés új formáját is jelenthetik, természetesebb módon, mint például a Tinder.
A VML kutatása szerint az emberek 70%-a már gondolkodott az online jelenlét időszakos csökkentésén. A digitális zaj és a folyamatos értesítések túlterheltséget okoznak és ezért egyre többen döntenek úgy, hogy minimalizálják a közösségi média és a digitális tartalomfogyasztás hatását az életükre.
Erre válaszul a márkák egyszerűbb, letisztultabb felhasználói felületekkel és figyelemelterelés-mentes megoldásokkal reagálnak. Várhatóan a következő években egyre népszerűbbek lesznek a minimalista weboldalak, a kevesebb hirdetéssel terhelt applikációk és a koncentráltabb tartalmak.
A mesterséges intelligencia fejlődésével egyre elterjedtebbé válik az elhunytak digitális rekonstrukciója, legyen szó MI-alapú chatbotokról, mesterséges intelligenciával generált üzenetekről vagy virtuális avatárokról – írja a hvg.hu.
Bár a technológia új lehetőségeket kínál a gyászfeldolgozás terén, komoly etikai és vallási kérdéseket is felvet. Vajon meddig érdemes „életben tartani” valakit a digitális térben? A túlvilággal kapcsolatos percepcióink is átalakulhatnak, ha az online jelenlétünk a halál után is fennmarad.
A Future 100 jelentés szerint a következő években a technológia egyre inkább beleépül a mindennapi életünkbe – de éppúgy láthatók a tudatos visszavonulás és a digitális jelenlét csökkentésére tett kísérletek is. A kérdés az, hogy milyen hatással lesz ez a társadalomra hosszú távon.
______
Forrás: mediapiac