Ahogy egyre több idejüket töltik az emberek a világhálón, egyre nagyobb az internetes biztonság jelentősége. Az antivírusszoftvereknek minden komputeren futniuk kellene, ám ennek költségét – főként az olyan szegényebb országokban, mint Magyarország – általában nem vállalják a felhasználók.
Mitől kell megvédeni magunkat?
A világ dúsgazdag embereinek listáját összeállító amerikai Forbes gazdasági magazin Advisor szolgáltatásának munkatársai elkészítették 2023 szerintük legjobb nyolc antivírusszoftverének rangsorát. A sorrendet az ár, a használat könnyűsége és szoftver sokoldalúsága alapján állították össze. A termékeket ötpontos skálán értékelték.
A Forbes Advisor lényegében ugyanezt tanácsolja olvasóinak. A piacon rengeteg antivírusszoftver van. A felhasználónak elsősorban azt kell átgondolnia, hogy mi ellen akar védelmet. Egyes programok jobbak a megtörtént vírustámadások után a károkozók gyors eltávolításában, mások a támadások megelőzésében jeleskednek.
Érdemes figyelembe venni, hogy a termék szállítója milyen gyakran frissíti szoftverét. És persze alapvető kérdés, hogy melyik az az antivírusszoftver, amely a legjobban működik együtt a felhasználó számítógépein és egyéb eszközein futó programokkal.
Lássuk a rangsort!
A listát az Avira vezeti 4,9 ponttal. Ezt tartják a legjobb ár/érték arányú antivírusszoftvernek. Az első évben 27 dollárt (9400 forint) kell fizetni érte egy eszközre.
A második helyen 4,5 ponttal a McAfee terméke áll hasonló feltételekkel 25 dolláros (8700 forint) áron. Ez átfogó tudásának köszönheti előkelő helyezését.
A harmadikra az Avast szoftvere kerül 4,3 ponttal. A Forbes szakértői szerint szabadúszó munkavállalóknak és távmunkásoknak ez a legjobb program. Ára egy évre öt eszközre 50,30 dollár (17 500 ezer forint).
A Bitdefender a legjobbnak tartott megelőzőképességével érdemelte ki a negyedik helyett. Viszonylag magas ára – 129,50 dollár (45 ezer forint) egy évre öt eszközre – magyarázhatja, hogy csak 4,0 pontot kapott.
Az Emsisoft lett az ötödik, 3,9 ponttal. Ez tartják a legjobb hight-tech védelmet nyújtó programnak. Ára eszközönként 20 dollár (majdnem 7000 forint) egy évre.
Az F-Secure, a legjobban személyre szabható szoftver, a Malwarebytes, a legjobb valós idejű védelmet kínáló program és a Norton Antivirus, amelyet a kisvállalkozásoknak ajánlanak, egyaránt 3,7 pontot kapott. Áruk 50 és 70 dollár/eszköz/év az F-Secure és a Malwarebytes esetén, illetve 100 dollár/év öt eszközre a Norton Antivirus esetén. (17,4, 24,4, illetve 34,8 ezer forint).
Háborús kizárás
Az idei év keserű híre, hogy a Kaspersky Anti-Virus program, amely az elmúlt időszakban a legjobb vírusellenes szoftverek között szerepelt, nem kerülhetett fel a listára. Hiába ad kiváló védelmet a legkülönbözőbb digitális kártevők ellen a vírusoktól a trójaiakon és a férgeken át a kémprogramokig. Hiába egyszerű a használata még a kezdőknek is.
A versenyből ki kellett zárni, mert az amerikai Federal Communications Commission (FCC) nemzetbiztonsági kockázatnak minősítette az orosz hátterű Kaspersky tevékenységét. Az Ukrajna ellen indított orosz agresszió nyomán a kémkedés veszélyére hivatkozva kitiltotta a cég termékeik az amerikai közintézmények informatikai rendszereiből. A Forbes Advisor azt ajánlja, hogy aki mégis a Kaspersky termékét választja, járjon el különösen óvatosan.
______
Forrás: Forbes Advisor