A mobiltelefon-használók 43 százaléka zavarba jön vagy egyáltalán nincs tisztában azzal, ha arról kérdezik, mit jelent az alkalmazások nyomon követése. Legalábbis erre jutott az angliai University of Bath’s School of Management üzleti iskolán készült felmérés.
Teljesen más a cél
A megkérdezettek gyakran úgy gondolják, hogy ez az applikációk valamilyen belső működési funkciója. Mások szerint a jobb felhasználói élményt szolgálja. Valójában arról van szó, hogy az alkalmazások használatának nyomon követésével célzott hirdetéseket lehet a mobiltelefonok képernyőire küldeni.
Az iPhone-ok esetén minden alkalmazás első megnyitásakor felugrik egy ablak, amelyben megkérdezik a felhasználót, hogy engedélyezi-e az applikációt kínáló cégnek tevékenysége nyomon követését. Az Androidot futtató telefonoknál ez a választási lehetőség a telefon beállításai között található. Ha a felhasználó nemmel felel, akkor nem követhetik nyomon a használati szokásait, és ezzel nem teremthetik meg azt az információt, amelynek alapján célzott hirdetéseket tolhatnak az orra elé. Ez az, amivel nagyon sokan nincsenek tisztában.
Mi aggasztja az embereket?
A felmérés szerint a leggyakoribb félreértés az – ez jött elő a válaszok 24 százalékában –, hogy a nyomon követés a telefon és tulajdonosának fizikai helyére vonatkozik. A válaszadók azt hiszik, hogy például főként vendéglőknek, az ételeket házhoz szállító cégeknek van szükségük az így szerzett információkra. Miközben a válaszadók 51 százalékát aggasztja, hogy internetes tevékenysége nyomán sérülhet magánéletének bizalmassága vagy biztonsága, nem aggasztja őket különösebben, hogy ennek nyomon követésével valaki mintegy bekukucskálnak privát szokásaiba.
A kutatók szerint a pontatlan értelmezések hátterében a nyomon követéssel kapcsolatos ködös kommunikáció állhat. Az olyan megfogalmazások, miszerint „Arra fogjuk használni az ön adatait, hogy személyre szabottabb információkkal lássuk el, és ezzel még jobb felhasználói élményt nyújtsunk”, közel állnak ahhoz, amit félretájékoztatásnak minősíthetünk.
Hiányos tudás
Ez a kutatás rámutat arra, mennyire hiányosak a felhasználók ismeretei digitálisan gyűjtött adataik sorsáról – összegezte a tanulságokat David Ellis, viselkedéstudománnyal foglalkozó egyetemi professzor, a tanulmány egyik készítője. Nap mint nap milliók osztják meg az adataikat a technológiai szolgáltató vállalatokkal. Miközben ezek egy része szükséges a szolgáltatások megfelelő működéséhez, másik részük lehetővé teszi a cégeknek, hogy óriási hirdetési bevételekre tegyenek szert.
Az emberek mára megszokták a PIN-kódok használatát vagy az ujjlenyomat-azonosítást. Pontosan tudják, hogy saját biztonságuk miatt van ezekre szükség. Ugyanakkor sokat kell még dolgozni azon, hogy átlássák a magánéletük bizalmasságát, biztonságát érintő olyan kockázatokat, amelyek nem annyira egyértelműek, mint a belépési azonosítók használatának elmulasztása.
______
Forrás: ScienceDaily