Ahogy a laptopok, táblagépek piacán (linkelni a „Mi várható a laptopok piacán? című cikk publikus verziójának az URL-jét) úgy a mobiltelefonok, azokon belül az okostelefonok porondján is ellentétes tendenciák határozhatják meg a következő időszakot: miközben az eladott darabszám csak hosszabb távon tér vissza a korábbi szintre, az átlagárak rendületlenül emelkednek – derül ki az International Data Corporation (IDC) informatikai tanácsadó cég felfrissített Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker előrelzéséből. A drágulás oka az, hogy a vásárlók a prémium termékek felé fordulnak.
Ez a tendencia három-négy éven át is kitarthat, mert mind a fejlett, mind a feltörekvő országok vásárlói hosszabb ideig tartják meg régi készülékeiket, mint korábban – mondta Anthony Scarsella, az IDC kutatási igazgatója. Az árak emelkedése a harmadik egymást követő éven át folytatódhat 2022-ben, aminek eredményeként az átlagos készülékár 6,4 százalékkal, 413 dollárra (közel 160 ezer forint) mehet fel a 2021-es 388 dollárról (kevesebb mint 150 ezer forint). Legutoljára 2011-ben volt 400 dollár felett az átlag 425 dollárral. Akkor az értékesítések éves növekedési tempója meghaladta a 60 százalékot.
Nem csendesül az operációs rendszerek versenye
Az átlagárat az iOS operációs rendszert futtató telefonok súlyának növekedése is hajtja. Ezek aránya az összes értékesítésben elérheti a 18,7 százalékot. A jövő év és a következő évek ugyanakkor az Android újabb térnyerését hozhatják az eladásokban. Ezekből közel 1,037 milliárd darab fogyhat 2023-ban, ami 3,1 százalékkal lehet több a 2022-es szintnél, míg iOS-es készülékekből 233,5 millió találhat új gazdára, mi 1,3 százalékos növekedést takarna. A jóslat szerint 2026-ra az előbbivel „felszerelt” telefonok darabszáma 1,246 milliárd közelébe mehet fel, míg az iOS-es telefonoké 247,5 millióra nőhet.
Ami az értékesítés mennyiségében a teljes piacot illeti, az IDC friss várakozása szerint az eladások összesen 9,1 százalékkal maradnak el 2022-ben az egy évvel korábbitól. Az elemzés ezzel jelentősen rontotta 2,6 százalékos csökkenést előre jelző korábbi prognózisát. Így 2022-ben 1,24 milliárd új okostelefon találhat gazdára.
Kilábalást 2023-hozthat 2,8 százalékos bővüléssel. Ez a növekedés azonban 70 millió darabbal alacsonyabb többletet takar, mint az IDC korábbi várakozása. Emellett a szakértők arra számítanak, hogy a fellendülés az év második felétől válik érezhetővé. Ez a világ minden részpiacára igaz lesz – derült ki Ryan Reith, az IDC előrejelzésekkel foglalkozó részlegének vezetőhelyettesének szavaiból.
Ellentétes hatások a világ különböző részein
A gyártási költségek növekedése – ahogy a fogyasztói elektronika minden területén – az okostelefonoknál is fékezi a piac bővülését, ám 2023 második felére és azt követően magához térhet a kereslet. Ez lendületet ad majd az eladások bővülésének. A feltörekvő országokban a készülékek időszerűvé váló cseréje adhat hátszelet az értékesítéseknek. A fejlett országokban a promóciók, a telefonok kedvező cserelehetőségei és a jó finanszírozási konstrukciók lehelnek életet a piacba.
Az új mobiltávközlési szabvány, az 5G terjedése pedig tovább folytatódik: 2022-ben az eladott új mobilok kicsit több mint fele 5G-képes, 2026-ban tehát már várhatóan 80 százalékos arányt képviselhetnek ezek a telefonok. Az összehajtható mobilok aránya ugyan csak 1-2 százalék a teljes értékesítésen belül, de így is 15-17 millió ilyen telefon eladásáról beszélhetünk. Az IDC várakozása szerint ez csak az árak csökkenésével nőhet, feltéve, hogy az OEM gyártók kitartanak e mellett a technológia mellett.
A mobiltelefon-szolgáltatóknak pedig szembe kell nézniük a világgazdaság lassulásának következményeivel. Ez az esetükben azt jelenti, hogy kevesebb új mobiltelefont adhatnak el és kevesebb ügyfelet csábíthatnak el versenytársaiktól azzal, hogy új, korszerűbb mobilt kínálnak nekik. 4G-ről 5G-re való átállást lassítja az is, hogy a kevesebb szabadon elkölthető jövedelemmel rendelkező fogyasztók halogatják a gyorsabb átviteli rendszerhez igazodó, drágább mobil vásárlását.