További jogharmonizációra van szükség a szerzői jogok terén, létrehozva egy közös európai adatbázist és felülvizsgálva az európai szerzői jogi illetékeket – mondták a 2. Európai Innovációs Csúcstalálkozó keretében tartott, az Európai Parlament tudományos és technológiai alternatívák értékelésével foglalkozó egysége (STOA) által szervezett brüsszeli konferencián résztvevő képviselők és szakmabeliek.
Annak ellenére, hogy immár nyolc uniós irányelv is foglalkozik a szerzői jogok védelmére vonatkozó szabályok EU‑szintű összehangolásával, a szellemi tulajdonjogokat még ma is főleg tagállami, nem pedig uniós jogszabályok védik. Ha valaki például egy egész Európára kiterjedő internetes zeneáruházat kívánna létrehozni, ahhoz a 27 tagállam illetékes hatóságaival külön-külön kellene tárgyalnia.
A témában tartott október 12‑i brüsszeli eszmecserén résztvevők felszólították az Európai Bizottságot, tegyen intézkedéseket a szerzői jogokra vonatkozó jogszabályok terén tapasztalható tagállami eltérések kezelésére.
„Ma Európában az egyetlen egységes piac az illegális tartalmak piaca” – mutatott rá felszólalásában Irena Bednarich, a DIGITALEUROPE szerzői jogi illetékekkel foglalkozó csoport elnöke.
Paul Rübig (osztrák, néppárti), a STOA-testület elnöke úgy vélte: „A szellemi tulajdon védelme a gazdasági fejlődés motorja”, ám ezt nem egyszerű elmagyarázni a polgároknak és a politikusoknak. „Éppen ezért kellene az EU‑nak megpróbálnia felhívni a figyelmet a szerzői jogokra” – tette hozzá.
Forrás: EU Parlament