A közlemény szerint 2024-ben három szakember életpályáját ismerte el életműdíjjal a Neumann János Számítógéptudományi Társaság (NJSZT). A keddi konferencián elismerésben részesült Alföldi István villamosmérnök, mérnök-tanár és mérnök-közgazdász, aki 1997-től 2019-ig volt a Neumann Társaság ügyvezető igazgatója és Vámossy Zoltán, az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kar Szoftvertervezés és -fejlesztés Intézetének igazgatója. Posztumusz elismerést ítéltek oda az idén elhunyt Zsakó Lászlónak, a Neumann Társaság korábbi alelnökének, a Tehetséggondozási Szakosztály elnökének, az ELTE Informatikai Kar (IK) Média- és Oktatásinformatikai Tanszék egykori vezetőjének.
A társaság minden évben Neumann-díjjal ismeri el a hazai számítástechnikai kultúra kialakításában, fejlesztésében elért eredményeket. Idén Eigner György egyetemi docens, az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karának dékánja és Szalay Imre, a Neumann Társaság korábbi alelnöke, aki 2019-től 2024 januárig ügyvezető igazgatója is volt a társaságnak, kapták az elismerést.
Mint írták, Kalmár-díjjal ismeri el a Neumann Társaság a számítástechnika alkalmazása területein elért kimagasló eredményeket. 2024-ben Bari Ferenc professzor, a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Fizikai és Informatikai Intézetének korábbi vezetője, az NJSZT Orvos-biológiai Szakosztályának egykori vezetőségi tagja, jelenleg tiszteletbeli elnöke és Tóth Árpád, a Széchenyi István Egyetem tanszékvezetője kapta az elismerést.
Kemény János-díjjal azokat a 35 éven aluli fiatalokat ismeri el a Neumann Társaság, akik az informatikához kötődően ígéretes tudományos eredményeket értek el. Idén Orosz Ákos, a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Kar oktatója és Szabó Zsanett, az ELTE IK doktorvárományosa, az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium tanára kapták a díjat.
A Tarján Rezsőről elnevezett Tarján-díjjal az informatika oktatásában, népszerűsítésében kiemelkedő teljesítményt nyújtó szakembereket díjazza az NJSZT. A hazai számítástechnika egyik úttörőjéről elnevezett díjat idén Czúni László, a Pannon Egyetem stratégiai dékánhelyettese, a Képfeldolgozás Kutatólaboratórium vezetője, az MTA SZTAKI (mai HUN-REN SZTAKI) egykori kutatómérnöke; Dévényi Dömötör gépészmérnök, mérnök-tanár, gazdasági mérnök; Fehér Péter informatikus, neveléstudományi kutató, az IKT MasterMinds Kutatócsoport vezető kutatója, továbbá Szűts Zoltán, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Pedagógiai Karának dékánja, a doktori iskola programigazgatója és tanszékvezetője kapták.
______
Forrás: mti