Cookie / Süti tájékoztató
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a weboldal működésének biztosítása, látogatóinak magasabb szintű kiszolgálása, látogatottsági statisztikák készítése, illetve marketing tevékenységünk támogatása érdekében cookie-kat alkalmazunk. Az Elfogadom gomb megnyomásával Ön hozzájárulását adja a cookie-k, alábbi linken elérhető tájékoztatóban foglaltak szerinti, kezeléséhez.
Elfogadom
Nem fogadom el
2018.01.18

Úttörő munkát végez Moszkva az okosváros fejlesztésekben

Az orosz fővárosban 2011 óta számos sikeres smart city projekt látott napvilágot, amelyek közül három közösségi platformot is érdemes kiemelni. Ralph Tkatchuk, a CIO.com tanácsadó munkatársa kanadai mérnökökkel együtt tavaly ősszel járt Moszkvában, hogy közelebbről is megnézzék, milyen eredményeik vannak a hat éve indított okosváros projekteknek. A szakértő kiemelte, hogy az orosz fővárosban számos sikeres innováció látható, amelyek támogatják a városi szolgáltatások, a közlekedés, az egészségügy és az oktatás digitalizációját, illetve esetenként automatizációját is.

A nyílt kommunikációs csatornák, így például okostelefonos alkalmazások, weboldalak és online fórumok is segítenek abban, hogy hatékonyabbá váljanak a közösségi szolgáltatások. A smart city fejlesztések része, hogy különböző tesztprogramokat is folytatnak a mesterséges intelligencia, a virtuális valóság (VR) és a blokklánc-technológia területén.

Közvetlen hibabejelentés

A Mi Városunk (Наш город) egy népszerű online platform, amelyen a lakosok egyszerűen és gyorsan jelenthetik be a felmerülő problémákat, legyen szó késlekedő szemétszállításról vagy váratlan áramszünetről. A honlap célja, hogy követhetőbbé tegye a helyi önkormányzat ilyen típusú munkáját, és meggyorsítsa a hibák elhárítását. A projekt sikeresnek mondható, hiszen jelenleg is több mint egymillió felhasználója van oldalnak.

Az ilyen és ehhez hasonló platformok, mobilalkalmazások megkerülhetetlen részei a jövő okosvárosainak, amit jól igazol az az eredmény is, hogy a „Mi városunkon” keresztül már több mint 2 millió kisebb-nagyobb problémát sikerült megoldania a moszkvai önkormányzatnak.

Közvélemény-kutatás gombnyomásra

Az előzőhöz hasonló kezdeményezés az Aktív állampolgár (Активный гражданин) program, mely egyfajta online kutatás formájában felméri a lakosság véleményét bizonyos helyi intézkedésekkel, fejlesztésekkel kapcsolatban. Így például a moszkvai vezetés egyértelműen láthatja, hogy a többség szerint hová érdemes parkot telepíteni, kerékpártárolókat felszerelni vagy akár változtatni a sebességkorlátozáson.

Közösségi ötletbörze

Az orosz főváros lakói saját kezdeményezéseket is indíthatnak. Erre a célra született a crowd.mos.ru weboldal is, ahol a lakosok által felvetett városfejlesztési ötleteket lehet támogatni. Ennek köszönhetően elindult egyebek közt az Én utcám (Моя улица) program, melynek célja, hogy a következő években 50 kilométernyi biztonságos gyalogos övezetet építsenek ki. Más városokhoz hasonlóan náluk is komoly problémát jelent a parkolás, ennek javítására szintén vannak közösségi kezdeményezések.

Következő esemény
2023.10.17 10:00