Az Európai Unió egyik fő célja jelenleg a zöld átállás, melynek egyik eszköze lehet a digitalizáció. Hangsúlyozta Dr. Petri Bernadett, európai parlamenti képviselőjelölt, a közvetlen uniós források felhasználásának koordinácójáért felelő miniszteri biztos (KTM), a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda ügyvezetője.
Digitalizációra célzottan az uniós költségvetés csupán 2%-a fordítható, de több programban is megtalálható valamilyen elemként. A pályázatoknál nincs tagállami kvóta. Minden tagállam, annyi pénzt hoz el, amennyit tud. Fontosnak tartotta azonban megjegyezni, hogy a digitalizációnál a legrosszabb a lehívási arány, csupán 1% körül van.
A miniszteri biztos kiemelte, hogy a Digitális Európa Program éppen azért hozták létre, hogy összehozzák a keresletet és a kínálatot, valamint, hogy a kiírásokat érthető feladattá alakítsák. Tulajdonképpen segítenek lefordítani azt, hogy mit kell fejleszteni ahhoz, hogy támogatható legyen.
Greinstetter Balázs, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium gazdaságfejlesztési programok végrehajtásáért felelős helyettes államtitkára a GINOP és GINOP Plusz programokról beszélt. Mint mondta: vállalkozásfejlesztés elképzelhetetlen ma digitalizáció nélkül, de a tapasztalatok alapján ez a tartalom mindössze 2-3%-ban jelent meg a GINOP pályázatokon belül, holott a részarány akár 20-30%is lehetne.
Az államtitkár kiemelte, jelentős változás lesz, hogy a jövőben a technológiaváltást támogatott hitelkonstrukciókkal fogják tudni segíteni. Nem lesz már 100%-ban visszatérítendő támogatás.
Példaként említette, az április óta igényelhető a KKV Technológia Plusz Hitelprogramot, aminek a fele technológiaváltást ösztönöz, másik fele digitális tartalmat vagy energia hasznosítást.
Elmondta azt is, hogy folytatódik az a nagyvállalati K+F felhívás is, aminek több ütemére 100 milliárd forint áll majd rendelkezésre és lesz egy vállalati innovációt segítő lehetőség is kis-és középvállalkozások számára, ahol a termelés, a marketing menedzsment és az innováció támogatható.
Nagy Zoltán, Digitális Magyarország Ügynökség (DMÜ) igazgatója elmondta, hogy 2024-ben Kkv-k digitális innovációjának támogatására 48 Mrd, az NGM-el közösen támogatott hitel programra 35 Mrd, digitális energia menedzsment rendszerek fejlesztésére pedig 10Mrd áll rendelkezésre.
Az uniós források megszerzésével kapcsolatban az egyik legnagyobb akadálynak azt tartotta, hogy a potenciális ügyfelek számára nehezen hozzáférhetőek az információk a pályázati lehetőségekről. Fontos lenne, hogy könnyen meg tudják találni, hogy mi az a konstrukció, amibe a saját fejlesztésük belefér. Úgy látja, hogy a fejekben még nem történt meg a váltás a 2014-2020-as és a 2021-2027-es ciklus támogatható területei között.