Az unikornisok – a magántulajdonban lévő, több mint egymilliárd dollár értékű technológiai startupok – főleg a kaliforniai Szilícium-völgyben kövérednek. Ugyan Európa rendelkezik a tehetséggel, a pénzzel és az ökoszisztémával is, mégis lemaradt az Egyesült Államokhoz és Kínához képest. Azt viszont érdemes hangsúlyozni, hogy a kép országonként nagyon eltérő.
Az Európai Unióban az unikornisok Németországban koncentrálódnak: 2008 és 2021 között az összes uniós egyszarvú 30 százaléka található Európa legnagyobb gazdaságában, majd Franciaország (15 százalék) és Svédország (14 százalék) következik. Az egy főre jutó unikornisok legmagasabb számával az északi és a balti országok büszkélkedhetnek az Euronews gyűjtése szerint.
A mindössze 1,3 millió lakosú Észtország 10, egymilliárd dollár értékű technológiai startupnak ad otthont, a balti országból indult többek között a Skype, a Playtech, a Wise és a Bolt. Az összesen 27 millió lakosú északi országokban 2013 és 2023 között 73 unikornis céget hoztak létre, ami az összes európai unikornis 17 százalékát teszi ki mindössze 4 százalékos népesség mellett.
Európai Szilícium-völgy: valóság?
Az EU garantálja a szabad mozgást, az innováció feltételei mégis akadályokba ütköznek: munkajog, az adójog és a társasági jog mindegyik országban különböző. A széttagolt szabályozás mellett az eltérő valuták és nyelvek is nehezítik egy unikornis létrehozását az unióban.
Azonban az olyan sikertörténetek, mint a Spotify létrejötte, hírnevet szereztek Svédországnak a technológiai startupok virágzását lehetővé tevő feltételek megteremtésében. Ezek közé tartozik a kockázati tőkéhez való hozzáférés, az erős technológiai tudásbázis, a vállalkozói mentalitás és a gyors, megbízható internet jelenléte.
Kulturális szempontból egy másik tényező lehet a kockázatvállaláshoz való hozzáállás, és a kudarctól való félelem kevésbé lehet jelen egy olyan erős társadalmi támogatási rendszerrel rendelkező országban, mint amilyenek az északi országok.
______
Forrás: vg.hu