Az emberek pedig talán már egy kicsit bele is fáradtak abba, hogy folyamatosan erről hallanak, és bár az MI továbbra is jelen lesz a mindennapokban, sokan már megszokták, hogy egyre több helyen találkoznak vele.
Ugyanakkor az emberek többsége még mindig nem igazán tudja elképzelni, hogyan működik a mesterséges intelligencia a napi gyakorlatban. Sokszor a technológia jelenlétét természetesnek vesszük, és nem gondolunk rá tudatosan, hogy ezek az eszközök hogyan segítik az életünket.
Érdemes azonban megemlíteni, hogy a mesterséges intelligencia technológia már régóta velünk van. A klasszikus AI megoldások, mint az ajánlórendszerek (például a Netflix algoritmusai vagy a Waze navigációja), már évek óta segítik az embereket a mindennapokban, de sokszor nem is gondolunk rá, hogy ezek MI alapú rendszerek.
A generatív MI elhozta a gép-ember áttörést
A generatív MI, amely tartalmak előállítására képes, mint például a szövegek megírása vagy a képek generálása, hozott egy hatalmas változást, mert lehetővé tette, hogy emberi nyelven kommunikáljunk a gépekkel. Ennek a technológiának köszönhetően az emberek már könnyebben tudnak kapcsolatot teremteni a gépekkel, ami egyfajta új "interfészt" alkotott ember és gép között.
„Ami talán a legizgalmasabb ebben, hogy a kommunikáció egyre kényelmesebbé válik, és a generatív MI-t már szinte személyi asszisztensként is használhatjuk. Ezt testesíti meg a Copilot” – mondta Szabó Péter.
Az ilyen rendszerek beépültek a mindennapi munkafolyamatokba, és sok ember számára komoly időmegtakarítást jelentenek.
„Erre a saját Copilot tapasztalataimat hoznám, mert elég beszédesek. Három hétig voltam szabadságon, és mivel nálunk az üzleti év júliusban kezdődik, sok olyan megbeszélést hagytam ki, amelyek az évkezdés szempontjából kulcsfontosságúak. Ha nem lenne a Copilot, kis túlzással még most is ott ülhetnék a képernyő előtt, hogy a felvett több órányi megbeszélésből kinyerjem azt az x percnyit, ami a magyar piacra vonatkozik. A több óra és az X perc közt eltelt rengeteg időt spórolt meg nekem a Copilot, ami annyira szépen összefoglalta az elhangzottakat, hogy nem volt szükségem a felvételek visszanézésére. Sőt, konkrét kérdéseket is meg tudott válaszolni, például azt, hogy volt-e Magyarországot érintő üzleti specifikus elvárás. Így elég volt a számomra releváns részeket visszanézni vagy elolvasni” – osztotta meg Szabó Péter.
Copilot = két hét munkamegtakarítás
Ez a fajta hatékonyság és időmegtakarítás az, ami miatt a generatív MI egyre elterjedtebbé válik. A kutatások azt mutatják, hogy egy intenzív felhasználó (úgynevezett "heavy user") akár évente két hét munkát is megspórolhat a Copilot használatával. Jól látja ezt a Microsoft a felhasználók anonim metaadataiból, amelyből ezt a számot is idézték.
„Például az e-mailekre való válaszadás is felgyorsul, mert a Copilot képes automatikusan sablonválaszokat készíteni. Persze, nem a mély üzleti tartalommal bíró levelekre kell gondolni. Ezen túlmenően, képes arra is, hogy megbeszélések jegyzeteit automatikusan összefoglalja: egy hatvan perces megbeszélést könnyedén összesűrít 10 percnyi jegyzetben. Így, ha egy órás megbeszélést tíz perc alatt tudok áttekinteni, az ötven perc időmegtakarítást jelent bármi másra” – mondta Szabó.
Egy másik érdekes funkció, hogy a Copilot képes PowerPoint prezentációkat is összeállítani. Például, ha valaki nem ért a témához, vagy nem PPT szakértő, akkor is képes lesz egy alap prezentációt létrehozni. A rendszer képes egy projektterv alapján elkészíteni a szükséges diákat, amit aztán a felhasználó könnyedén testreszabhat. A Copilot megoldása révén mindössze fél órára lesz szükségük a legalább kétórás munkafolyamat helyett.
Hiába remekel, sok vállalat még mindig tétovázik
Annak ellenére, hogy a generatív MI megoldások mennyire hatékonyak sok vállalat még mindig nem tudja felvenni a lépést ezzel a technológiával.
„A Work Trend Index kutatásunk, amely 31 országban 31 ezer vállalat bevonásával készült, azt mutatta meg, hogy az irodai dolgozók a munkaidejük 60%-át olyan tevékenységgel töltik, amelyek nem értékteremtéssel telnek. Ez magában foglalja a levelezést, a megbeszéléseken való részvételt és egyéb rutin tevékenységeket. A kutatás azt is kimutatta, hogy a vezetők 79%-a úgy véli, hogy az MI fontos és szükséges a vállalatok sikeres működéséhez, azonban 60%-uknak még nincs konkrét terve arra, hogyan vezessék be ezt a technológiát” – osztotta meg Szabó Péter.
Ami viszont igazán beszédes, hogy sok helyen a dolgozók (a megkérdezetettek 70%-a) már most saját szakállukra használják az MI-t, a "bring your own AI" (BYOAI) koncepció mentén, ami rengeteg adatbiztonsági kockázatokat hordoz magában. Hiszen a dolgozó a céges adatokat használja, egy egyébként a vállalat biztonsági előírásain kívül eső felületen.
„Mi a ROI-ja annak, ha egy vállalat rendelkezik internettel és e-mail rendszerrel? Senki nem kérdőjelezi meg ezek szükségességét. Hasonlóképpen, az MI alapú megoldások is olyan gyorsan terjednek, hogy hamarosan egy vállalat sem tud majd létezni nélkülük” – mondta Szabó.
Hódy Árpád a Microsoft Magyarország ügyfélsikerekért és terméktámogatásért felelős igazgatójának inspiráló előadása az Inotér Konferencián kifejti ennek az izgalmas témának a részleteit.