Kétszámjegyű növekedés az it-biztonsági piacon
Történetének eddigi legeredményesebb évét tudhatja maga mögött a BalaBit: az információbiztonsági piacon tevékenykedő cég árbevétele kétszámjegyű növekedéssel rekordbevételt ért el. A társaság végleges üzleti számai még nem nyilvánosak, így csak annyit árultak el, hogy az impozáns növekedést a 2012-es 2,62 milliárd forinthoz képest tudták felmutatni. Györkő Zoltán elmondta, hogy az erősödő megfelelőségi kényszer miatt nagy a termékeik iránti kereslet a pénzügyi és a távközlési szektorban, ahol olyan nagy ügyfelekkel bővült tavaly a paletta, mint az Orange mobilszolgáltató és az orosz Alfa Bank, de számos, itthon egzotikusnak számító referenciával is gazdagodtak, ilyen például a National Bank of Kuwait, vagy a Közel-Kelet egyik legnagyobb pénzügyi szolgáltatója, az EmergingMarketsPayments Jordániában.

Györkő Zoltán (Balabit)
forrás:www.ivsz.hu
Az információbiztonsági területen tevékenykedik a Kürt Zrt. is, amely 2013-ban 10 százalékkal növelte árbevételét, nyereségét pedig az előzetes számítások szerint meghétszerezte. A társaság az eredmények közé sorolta, hogy teljesítményével ma már a hazai információbiztonsági piac legnagyobb cége, és hogy a múlt évet már elbocsátások nélkül tudta zárni.
A vállalat – ahogy a BalaBit is – egyre jobban fókuszál a külpiacokra, de főleg a környező országokra. Kürti Sándor ezzel kapcsolatban így fogalmazott: "hazánkban a külföldi befektetések lényegében leálltak. Az itt működő külföldi cégek informatikájukat az anyavállalatukhoz vitték. A magyar állam a saját informatikai biztonságát saját állami cégeivel kívánja biztosítani. Így számunkra a hazai vállalatok informatikai biztonsága és a külföldi terjeszkedés jelentheti a piacbővülést."
2014 is a külföldi terjeszkedés jegyében telik
A pénzügyi megoldásokat fejlesztő IND Group is elsősorban külföldön növelte a renoméját és az üzleteinek a számát. A társaság felkerült az American Banker, a Bank Technology News és az IDC Financial Insight piackutató cég idei FinTech 100-as listára, amin kizárólag olyan vállalatok szerepelnek, amelyek bevételének legalább egyharmada a pénzügyi szolgáltatási szektorból származik. Európából alig 19 cég, a régióból pedig egyedül az IND Group került fel az idei százas toplistára. Vinnai Balázs fontos mérföldkőnek tartja a Paypallal tavaly kialakított együttműködést, amelynek révén e-mailen keresztül is lehet pénzt utalni. A technológia bevitele a hagyományos banki környezetbe nagy technológiai kihívás volt.

Kürti Sándor (Kürt Zrt.)
forrás: www.ivsz.hu
Györkő, Kürti és Vinnai is úgy nyilatkozott, hogy az idei év is külföldi terjeszkedés jegyében telik cégüknél. A BalaBit tervei között szerepel, hogy újabb lokális képviseleteket nyisson Európában és a tengerentúlon egyaránt. Györkő Zoltán azonban hangsúlyozta: "annak ellenére, hogy a bevételünk nagy része már nem itthonról származik, a magyar piac továbbra is kiemelt fontosságú számunkra. Örvendetesnek tartom a múlt évben hatályba lépett információbiztonságról szóló 2013. évi L. törvényt, amely reményeink szerint pozitív hatással lesz az államigazgatási piacra, és ez ellensúlyozhatja más területek, például a pénzügyi szektor kiszámíthatatlanságát."
A Kürti Sándor a hazai piacon inkább stagnálást vár, miközben a külföldi piacaikon 15-20 százalékos folyamatos növekedésben reménykedik.
Az IND csoport se nagyon építhet a hazai vevőkörre – mondta ezzel kapcsolatban Vinnai Balázs. "Az itteni pénzügyi szektor befektetési hangulata nem jó. Ez csak azért nem jelent komoly problémát a számunkra, mert már egyre inkább a nemzetközi piacokon értékesítjük termékeinket és szolgáltatásainkat. Idén ennek a tendenciának az erősödését várom” – fogalmazott a cégvezető.
"Játékos" generációváltás munkaerőben, célcsoportban egyaránt
A hazai IKT vállalkozások is várják és számolnak az Y generáció munkába lépésével. Györkő szerint ez a folyamat új megközelítésmódra sarkallja a vállalkozásokat. Ide tartozik a mindenki által sokszor emlegetett mobilitás és a saját eszközök munkahelyi használata, a bring your own device, de az is, hogy a közösségi oladalak szolgáltatásai beszivárognak a szervezetekbe.

Vinnai Balázs (IND Group)
forrás: www.ivsz.hu
A BalaBit ügyvezetője a generációváltással legizgalmasabb területének azonban a gamificationt tartja, ami a még eggyel fiatalabb Z generáció esetében válik majd igazán érdekessé. Ők ugyanis már tényleg egészen más kulturális környezetben nőnek fel. Máshogy viszonyulnak az információhoz és a különböző technológiákhoz. Ez pedig változtatásra kényszeríti mind a marketing, mind a HR szakembereket, hiszen más üzenetekkel, motivációs módszerekkel lehet megszólítani ezt a generációt. Legyenek akár munkatársak, akár potenciális vásárlók, az internet és az okos eszközök világában, szabadidejük nagy részét videojátékokkal töltve, újszerű attitűdökkel, játékosként, pontszerzéssel, küldetések teljesítésével vagy éppen virtuális képességek elsajátításával szocializálódnak.
Kürti Sándor szerint a generációváltásnak legalább két pozitív hatása lesz. Egyfelől új, bővülő piacot teremtenek, másfelől remélhetőleg elég magas igényük lesz ahhoz, hogy kiváló munkaerők legyenek.
Vinnai Balázs más más aspektusát tartja érdekesnek a generációváltásnak. Az új generáció életének már szerves része a mobil technológia, ezért az IND vezetője célcsoportként és munkaerőként is fontos rétegnek tekinti őket. Az eleve mobilt használó réteg a bankügyeit is szívesebben intézi okostelefonján vagy tabletjén, amivel egyre több pénzintézetet kényszerít rá a legújabb technológiák bevezetésére – fogalmazott Vinnai.