A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) 3 pályázatot írt ki 2018. január 9-én olyan termékek és szolgáltatások fejlesztése, továbbfejlesztése céljából, amelyek innovatívnak minősülnek, és a pályázó vállalkozás jelentős bevételekre tehet szert.
„A pályázatok megjelenése hiánypótló lehetőség a Közép-Magyarország régió számára. Forráshoz juthatnak a mikrovállalkozások; az elmúlt évek pályázataihoz képest jelentős, akár 100 millió forint összeggel. Ezen kívül olyan, közép-és nagyvállalatok, amelyek kimaradtak a korábbi évek támogatásaiból” – összegezte Papadimitropulosz Alex, a Via Credit pályázati tanácsadó ügyvezető igazgatója. A három pályázat leadási határideje 2018. 02. 28. és 2018. 05. 15 közötti, ami a Via Credit szakértője szerint meglehetősen rövid határidő jó minőségű szakmai anyag elkészítéséhez.
Azon vállalkozásoknak pedig, amelyek Pest megyén kívül működnek, még mindig rendelkezésre áll egy maximum 500 millió forintos támogatási program, a GINOP-2.1.2 kódjelű kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos felhívás is. Ennek beadási határideje 2018. február 28.
Mikro- és kisvállalkozások innovációs tevékenységének támogatása
Ezzel a pályázattal vált lehetővé, hogy a mikrovállalkozások is kaphassanak jelentős, 30, maximum 100 millió Ft-ot elérő támogatást. A Via Credit szakértője szerint nagyon lazák az indulási feltételek, elegendő csupán egy teljes lezárt évvel rendelkezni, emiatt jelentős túljegyzés lesz várható. Olyan projektekkel érdemes indulni, amelyek a cég méretéhez igazodva reálisak és megvalósíthatók. A pályázóknak javasolt előzetes versenytárs elemzést végezniük mielőtt egy már meglévő javaslattal állnak elő.
Kis-, közép- és nagyvállalatok KFI tevékenységének támogatása
Olyan vállalkozások pályázhatnak, amelyeknek van 2 lezárt évük, maximum 600 millió forint támogatást lehet nyerni.
2017-ben, hasonló kiírások során jelentős túljegyzés alakult ki, így valószínűleg több, arra méltó ötlet nem juthatott támogatáshoz. Jelen kiírásban a korábban támogatásból kimaradt vállalkozások is indulhatnak, így most is jelentős túljelentkezésre számíthatunk. Papadimitropulosz Alex szerint, előnyben lehetnek azon pályázók, amelyek fejlesztésük nyomán nem csak a hazai, hanem az export piacokra is tudnak értékesíteni.
Versenyképességi és kiválósági együttműködések
Első sorban közép és nagyméretű vállalkozások felsőoktatási intézménnyel és/vagy kutatóhellyel együttműködve pályázhatnak, maximum 1,5 milliárd forint támogatásra. A pályázatban főleg olyan vállalkozásokat várnak, akik eddig még nem nyertek hasonló együttműködésben projektet. „Olyan együttműködések létrejöttét teszi lehetővé a pályázat, ahol a tudomány és az üzleti szféra találkozik; arra számítok, hogy a közös munka hatására nagy üzleti potenciállal rendelkező fejlesztések jönnek létre” – véli a Via Credit szakértője.